Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

RZS a choroby współistniejące

Źródło: Mayo Clinic news
Autor: Alicja Kostecka |Data: 20.11.2019
 
 
Przeprowadzone przez Mayo Clinic badanie z udziałem 3 276 pacjentów wykazało, że u osób z nieswoistymi chorobami zapaleniami jelit, cukrzycą typu 1 istnieje większe ryzyko rozwoju RZS. Badanie potwierdziło również, że u osób z RZS istnieje zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca, udaru i bezdechu sennego.
Choroby współistniejące lub inne przewlekłe choroby wiążą się z gorszymi wynikami u pacjentów z RZS, w tym z gorszą sprawnością fizyczną, pogorszeniem jakości życia i zwiększoną śmiertelnością. Stwierdzono, że choroby współistniejące występują w przyspieszonym tempie po zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Odkrycia mają ważne implikacje dla zrozumienia, jak rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów. Może to również prowadzić do wcześniejszych inicjatyw w zakresie wykrywania i badań przesiewowych w kierunku innych chorób.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłym zaburzeniem zapalnym, które może wpływać nie tylko na stawy, ale także może uszkadzać wiele różnych narządów, w tym płuca, serca i naczynia krwionośne. Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na błonę śluzową stawów, powodując bolesny obrzęk, który może prowadzić do erozji kości i deformacji stawów.

W badaniu uczestniczyło 3276 pacjentów z Mayo Clinic między styczniem 2009 r. a lutym 2018 r, spośród których zidentyfikowano 821 z RZS. Naukowcy odkryli, że 11 chorób współistniejących było związanych z RZS, w tym padaczka i zwłóknienie płuc. Również skrzepy krwi występowały częściej w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów przed zdiagnozowaniem choroby, co sugeruje, że ogólnoustrojowe zapalenie może rozpocząć się, zanim objawy reumatoidalnego zapalenia stawów staną się klinicznie widoczne. Obserwowano także silny związek z cukrzycą typu 1 przed rozpoznaniem RZS, co wskazuje na zwiększone podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i odwrotnie.

Badania te sugerują, że osoby z niektórymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 1 lub nieswoiste choroby zapalne jelit, powinny być uważnie monitorowane pod kątem reumatoidalnego zapalenia stawów, a osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów powinny być monitorowane pod kontem chorób sercowo-naczyniowych, skrzepów krwi i bezdechu sennego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe