Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Różnice w skuteczności leków reumatologicznych w II i III fazie badań klinicznych

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 30.06.2020
 
 
Wiele badań klinicznych trzeciej fazy nie wykazuje skuteczności leczenia, którą obserwowano w poprzedzających badaniach drugiej fazy. Na łamach Nature Medicine zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu opublikowali przegląd systematyczny z meta-analizą oceniającą skuteczność leków na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) w drugiej i trzeciej fazie badań klinicznych.
Głównym punktem meta-analizy było porównanie odsetka pacjentów którzy uzyskali odpowiedź kliniczną według kryteriów American College of Rheumatology. W przypadku RZS zidentyfikowano 39 badań. W porównaniu do fazy III, uczestnicy badań klinicznych fazy II mieli większą szansę na uzyskanie odpowiedzi klinicznej (OR=1,39 95% CI: 1,25-1,57; p=0,001). W przypadku ŁZS zidentyfikowano 12 badań. W porównaniu do fazy III uczestnicy badań klinicznych II fazy mieli większą szansę na uzyskanie odpowiedzi kliniczne, jednak w tym wypadku nie osiągnięto istotności statystycznej (OR=1,35; 95% CI: 0,94–1,94; p=0,09). Jak dowodzą autorzy badania, różnice skuteczności leczenia w większości przypadków mogły wynikać ze zmiany kryterium włączenia do badań trzy fazy, które były bardziej liberalne od tych zastosowanych w badaniach fazy II.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe