REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rytuksymab w leczeniu przewlekłego zapalenia okołoaortalnego

Udostępnij:
Periaortitis (stan zapalny okołoaortalny) należy do obrazu klinicznego choroby związanej z IgG4, może jednak towarzyszyć innym chorobom o podłożu autoimmunologicznym. U 20-50% osób z zapaleniem wokół aorty stawiane jest rozpoznanie choroby związanej z IgG4 na podstawie charakterystycznych zmian w badaniu histopatologicznym oraz podwyższonego stężenia IgG4 w surowicy krwi.
Leczeniem z wyboru w przypadku stwierdzenia periaortitis jest zastosowanie glikokortykosteroidów (GKS) w wysokich dawkach. Niekiedy jednak stosowanie GKS może okazać się nieskuteczne lub mogą być stwierdzane przeciwwskazania do takiego leczenia. W chorobie związanej z IgG4 w postaci układowej potwierdzono również efektywność zastosowania rytuksymabu - monoklonalnego przeciwciała skierowanego przeciw antygenom CD20 znajdującym się na limfocytach B. Natomiast wpływ leku na autoimmunologiczne zapalenia okołoaortalne o innej, często niejednoznacznej etiologii są przedmiotem nielicznych publikacji.

Przeprowadzono analizę statystyczną leczenia rytuksymabem (RTX) 20 chorych z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia periaortitis bez choroby związanej z IgG4, u których stwierdzono nieskuteczność GKS lub przeciwskazania do ich stosowania. Aktywność choroby oceniano na podstawie badań laboratoryjnych - parametrów zapalenia, objawów klinicznych oraz badań obrazowych, z uwzględnieniem nacieczenia włóknisto-zapalnego wokół aorty oraz aktywności stanu zapalnego mierzonej na podstawie badanie PET. RTX stosowano w monoterapii u 4 chorych i 16 w połączeniu z GKS w cyklach składających się z 2 wlewów w odstępie 2 tygodni w dawce 1000mg lub 4 wlewów w odstępach tygodniowych w dawce 375mg/m2, u 6 chorych stosowano leczenie podtrzymujące - 1000mg RTX w pojedynczej dawce co 6-8 miesięcy.

Po 6 miesiącach od zastosowania RTX na badaniu kontrolnym chorzy nie zgłaszali objawów choroby. Ponadto odnotowano spadek parametrów zapalenia, wycofanie się objawów zajęcia moczowodów, poprawę w badaniach obrazowych zmian świadczących o zapaleniu okołoaortalnym.

Spośród 20 analizowanych przypadków w okresie obserwacji (mediana 38 miesięcy ) u 15 chorych osiągnięto remisję choroby, u 3 odnotowano zaostrzenie objawów (u 2 chorych ponowne zastosowanie RTX przyniosło poprawę, u 1 chorego zastosowano MTX+GKS); 1 chory zmarł z powodu udaru, u 1 chorego rozpoznano białaczkę limfatyczną.

Nie wykazano różnic w skuteczności leczenia miedzy chorymi stosującymi RTX bez lub w połączeniu z GKS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.