REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko związane ze stosowaniem hydroksychlorochiny oraz azytromycyny w leczeniu pacjentów z RZS

Udostępnij:
Na łamach Lancet Rheumatology ukazały się wyniki dużego badania retrospektywnego w którym oceniono bezpieczeństwo stosowania hydroksychlorochiny oraz azytromycyny u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
W badaniu wzięto pod uwagę pacjentów dorosłych leczonych w zachodniej Europie oraz w Japonii i Stanach Zjednoczonych. U osób u których rozpoczęto stosowanie hydroksychlorochiny porównano występowanie ciężkich działań niepożądanych z tymi u których zastosowano sulfasalazynę. Dodatkowo porównano profil bezpieczeństwa kombinacji hydroksychlorochiny oraz azytromycyny z połączeniem hydroksychlorochiny oraz amoksycyliny.

W badaniu uwzględniono rekordy prawie dwóch milionów pacjentów. Nie odnotowano, aby w ciągu 30 dni od włączenia hydroksychlorochiny występowało więcej ciężkich działań niepożądanych niż w porównaniu z zastosowaniem sulfasalazyny. Jednakże, w przypadku długotrwałego stosowania hydroksychlorochiny, odnotowano zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych (HR=1,65; 95% CI: 1,12-2,44) w porównaniu z sulfasalazyną. Kombinacja hydroksychlorochiny oraz azytromycyny również była związana ze zwiększoną śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych (HR=2,19; 95% CI: 1,22-3,95), a ponadto częstszymi z bólami w klatce piersiowej lub dławicy (HR=1,15; 95% CI: 1,05-1,26) oraz większym ryzykiem niewydolnością serca (HR=1,22; 95% CI: 1,02-1,45) w porównaniu z połączeniem hydroksychlorochiny oraz amoksycyliny.

Długotrwałe stosowanie hydroksychlorochiny u pacjentów z RZS wydaje się zwiększać ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych i to ryzyko wzrasta gdy zostaje dołączona azytromycyna.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.