Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stymulator nerwu błędnego może pomóc w leczeniu RZS
Źródło: Medscape
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.06.2019
 
 
Nowatorski, wszczepialny stymulator nerwu błędnego może poprawić objawy i markery zapalne u pacjentów z opornym na leczenie reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Wyniki badania pilotażowego, znanego jako mikroregulator (SetPoint Medical), przedstawione na Kongresie EULAR 2019 oparto na 14 pacjentach z rzs leczonych bez powodzenia lekami biologicznymi. Urządzenie można ładować bezprzewodowo i programować przez pracowników ochrony zdrowia za pośrednictwem aplikacji na iPada.

Uczestnicy, których wiek wahał się od 22 do 75 lat, przyjmowali stabilną dawkę metotreksatu i zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech 12-tygodniowych grup: 60 sekundowej stymulacji raz dziennie; 60 sekundowej stymulacji cztery razy dziennie i placebo. Po 12 tygodniach, pięciu z 10 pacjentów w grupach stymulujących miało klinicznie znaczącą odpowiedź, mierzoną zmianami wskaźnika aktywności choroby w 28 stawach przy użyciu białka C-reaktywnego (DAS28-CRP). Dwóch pacjentów osiągnęło remisję DAS28-CRP, a brak odpowiedzi wystąpił w grupie placebo. W grupach stymulacji odnotowano również spadek o ponad 30% poziomów interleukiny (IL) -1-beta, IL-6 i TNF-alfa.

Efekty były lepsze przy stymulacji raz dziennie niż przy stymulacji cztery razy dziennie. Wszczepienie i stymulacja były ogólnie dobrze tolerowane i nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane związane z urządzeniem lub leczeniem. U dwóch pacjentów wystąpiły powikłania związane z zabiegiem chirurgicznym, w tym porażenie lewego strun głosowych i zespół Hornera, ale ustąpiły.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe