Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szansa na poprawę terapii osteoporozy
Źródło: KG/AL
Autor: Aleksandra Lang |Data: 13.09.2016
 
 
Kategorie: Osteoporoza
Działy: Varia Aktualności
W prowadzeniu chorego na osteoporozę dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta, ćwiczenia, oraz leki zapobiegające dalszej utarcie masy kostnej. Naukowcy w poszukiwaniu lepszych metod koncentrują się ostatnio na sklerostynie, tj. białku wydzielanym przez osteocyty, które hamuje proces kościotworzenia i atakujących je przeciwciałach.
Pierwsze testy kliniczne przeciwciała dały obiecujące rezultaty. Zwiększyła się masa kostna pacjentów. Badania prowadzone są w kilku ośrodkach, w tym w Würzburgu, Monachium i Dreźnie. Zespół dr Vereny Boschert z Uniwersytetu w Würzburgu skrystalizował przeciwciało przeciw sklerostynie i szczegółowo przeanalizował sposób jego działania.
Ponadto naukowcy z Würzburga współpracują z partnerami z przemysłu, m.in. firmą AbD-Serotec. Tak stworzono 10 obiecujących przeciwciał. Po testach w hodowlach komórkowych okazało się, że jedno z nich (AbD09097) skutecznie neutralizuje sklerostynę. Analizując chemię peptydu oraz przeprowadzając spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego NIMR badacze przyglądali się epitopom. Dalej spróbowali wydedukować miejsce wiązania przeciwciała i sklerostyny.
Jak podkreśla dr Boschert „dotąd byliśmy w stanie określić strukturę samego przeciwciała, dlatego następnym krokiem będzie skrystalizowanie przeciwciała ze sklerostyną lub fragmentu wiążącego".
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe