Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wyższe ryzyko zdarzeń zapalnych OUN w przypadku niektórych inhibitorów TNF

Źródło: źródło
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 01.06.2020
 
 
Ekspozycja na inhibitory czynnika martwicy nowotworów (TNF) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, wynika z badań retrospektywnych.
Liczne opisy przypadków sugerują związek między ekspozycją na inhibitor TNF a stanami zapalnymi OUN, w tym stanami zapalnymi demielinizacji, takimi jak stwardnienie rozsiane (SM) i stanami zapalnymi niedemielinizacyjnymi, takimi jak zapalenie naczyń OUN. Jednak jak twierdzi dr McKeon i współpracownicy na łamach JAMA Neurology, podobne zdarzenia miały miejsce bez ekspozycji na inhibitor TNF.

Aby to zbadać, zespół przeprowadził badanie kliniczno-kontrolne 212 pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi z zatwierdzonym wskazaniem do stosowania inhibitora TNF.
Spośród 106 pacjentów ze stanami zapalnymi OUN 60% pacjentów otrzymywało inhibitory TNF (70% osób ze stanami zapalnymi demielinizacji i 50% osób z zapalnymi przypadkami niedemielinizacji), w porównaniu z 40% uczestników kontrolnych.
Odpowiadało to trzykrotnemu wzrostowi prawdopodobieństwa wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia zapalnego OUN z ekspozycją na inhibitory TNF (P = 0,001).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe