Awantura o marihuanę medyczną: Trybunał apeluje do Sejmu o zmianę prawa

Udostępnij:
Trybunał Konstytucyjny upomniał się o marihuanę do celów medycznych. Wskazał Sejmowi, że kwestie te powinny zostać uregulowane. A nie są, na czym tracą pacjenci. Zapytaliśmy posłów: czy i jak zamierzają podjąć inicjatywę Trybunału. Czy marihuana medyczna w końcu w Polsce będzie legalna?
Trybunał podniósł, że w chwili obecnej w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę, a może być ona wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

TK zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy. Po co takie kręte schody? Dlaczego lek przywieziony zza granicy jest legalny, a kupiony w Polsce nielegalny? Według TK pogłębia to niespójność między celami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a tymi wynikającymi z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

-Z tego punktu widzenia zasadne staje się uzgodnienie regulacji nakierowanych na zwalczanie uzależnień i regulacji nakierowanych na zapewnienie efektywności procesu leczenia określonych schorzeń bądź terapii przeciwbólowej - napisał TK.

O opinie na temat legalności stosowania marihuany do celów medycznych zapytaliśmy ekspertów.

Marek Balicki, SLD, były minister zdrowia.

- Jestem przeciwnikiem absurdów, a obecnie takim absurdem jest, że mamy dostępną morfinę, a marihuanę medyczną nie. A pojawia się coraz więcej doniesień na temat tego w jakich zakresach marihuana może być stosowana w leczeniu, czy uzupełniającym, czy nawet pierwszorzędowym jak ostatnio informacje na temat jej podawania u dzieci z padaczką. Dlatego kwestia dostępności do marihuany leczniczej powinna zostać uregulowana, ale uważam, że jest to obowiązek rządu, choć Sejm także powinien zająć się tą kwestią.

Elżbieta Gelert, poseł PO, członek sejmowej Komisji Zdrowia:
-Pacjenci, którym mogłaby pomóc marihuana lecznicza na pewno są w Polsce w niekomfortowej sytuacji i to należałoby uregulować. Ale wydaje mi się, że nie jest to rolą Sejmu, a rząd, a konkretnie minister zdrowia powinien wydać stosowne rozporządzenia. Sejm nie może tak mocno ingerować w politykę zdrowotną, ale na pewno może dyscyplinować ministra do podjęcia działań w tym zakresie.

Halina Raczyńska, poseł PSL, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.
-Na pewno są kraje, w których marihuana jest stosowana w celach leczniczych i może należałoby zapytać o ich doświadczenia. To co na pewno powinien zrobić rząd, to skonsultować się z ekspertami na temat tego jakie korzyści dla pacjentów może przynieść marihuana a jakim jest zagrożeniem i dopiero po ich wypowiedziach postanowić czy konieczne są regulacje i jakie w tym obszarze.

Tomasz Latos, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia:
-Zalecałbym ostrożność w tej kwestii, choć na pewno można wyobrazić sobie, że marihuana jest stosowana w ośrodkach zamkniętych. Nie myliłbym także możliwości stosowania morfiny w stanach terminalnych z możliwością dostępu do marihuany leczniczej. Inicjatywa w tym obszarze należy jednak do ministra zdrowia i my jako Komisja po otrzymaniu stosownego dokumentu na pewno się nim zajmiemy. Nie chciałbym jednak, aby ktoś wykorzystał tego typu działanie do legalizacji marihuany, dlatego dostęp do niej powinien być pod silną kontrolą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.