Działamy z rozmysłem

Udostępnij:
O pakiecie kolejkowym i scenariuszu jego realizacji, o negacji działań resortu oraz czy NFZ podoła z wprowadzaniem nowych przepisów, w rozmowie z termedia.pl - Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia.
Panie Ministrze, ustawa pakiet kolejkowy został już przegłosowany przez Sejm. Teraz czas na rozporządzenia wykonawcze. Jak długo potrwa ta procedura w ramach prac resortu i NFZ?

One są już przygotowane, teraz zamierzamy je konsultować z partnerami społecznymi. Wszystkie podmioty będą mogły zgłaszać swoje uwagi, na co przewidujemy około miesiąca. Dopiero po wydaniu rozporządzeń przez ministra zdrowia, na ich bazie prezes NFZ może przygotować swoje zarządzenia, co także potrwa co najmniej miesiąc.

Są jednak głosy sprzeciwu wobec pakietu.

Dotyczy to głównie głosów ze strony Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz Naczelnej Izby Lekarskiej. Gdybyśmy postąpili tak, jak postulują te środowiska, aby zaczekać z pakietem do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, to nie moglibyśmy zrobić nic. Nie byłoby żadnych zmian i naszym zdaniem to nie jest rozsądne. Dlatego trudno nam się zgodzić z całkowitą negacją naszych działań. Dodanie kilkunastu badań diagnostycznych, do których dodatkowo zostanie uprawniony lekarz POZ lub „zielona karta” nie są wystarczającym powodem, aby negować wszystkie zmiany. Zaś papierowe karty pacjenta onkologicznego będą do czasu wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i staną się dostępne bez problemu, podobnie jak recepty. A system informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia na pewno temu wszystkiemu podoła.

Czy podołają lekarze rodzinni?

Statystycznie każdy lekarz pierwszego kontaktu będzie musiał zająć się trzema przypadkami osób chorych na nowotwór w miesiącu. Jeśli założymy, że tych chorych będzie więcej, to w dalszym ciągu nie przekracza to liczby 10 osób w skali miesiąca. To nie jest duże obciążenie, tym bardziej że za tym pójdą dodatkowe pieniądze.

W jakiej wysokości?

Tego nie mogę powiedzieć. W tej chwili środowiska przygotowują się do negocjacji z NFZ na temat dodatkowych środków. Nie wyobrażam sobie, żeby kogokolwiek obarczać dodatkowymi obowiązkami bez zapłaty. Podobnie będzie ze skierowaniami do okulisty i dermatologa. My tym przywracamy prawidłowość systemu. Lekarz rodzinny jest od tego, aby kierować do specjalistów tylko wtedy gdy jest to potrzebne, tym bardziej że u okulisty ok. 80 procent wizyt, a u dermatologa ok. 60 procent wizyt, to wizyty jednorazowe, receptowe.

Skąd NFZ weźmie dodatkowe pieniądze na sfinansowanie pakietu kolejkowego?

Z przesunięć i rezerw. Już w tej chwili wiadomo, że spływ składki do NFZ jest wyższy. Nie jest to jeszcze uwzględnione w planie NFZ, ale taka korekta nastąpi wraz z koniecznością wzrostu finansowania nie tylko w onkologii, ale także w innych obszarach.

Rozporządzenia bazują na wytycznych medycznych.

Tak. W przypadku szybkiej ścieżki onkologicznej chodzi o wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i nastąpi obowiązek ich stosowania przez wszystkich świadczeniodawców. Teraz te wytyczne będą dostępne dla wszystkich na stronie internetowej PTOK.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.