Ginekologia interdyscyplinarnie

Udostępnij:
Rozsądek, wiedza medyczna i wyważona rozmowa bez emocji z pacjentką to klucz do sukcesu – mówił prof. Maciej Wilczak, kierownik naukowy rozpoczętej dziś Konferencji Ginekologia i Położnictwo- Nowe Trendy. Do Poznania z całej Polski przyjechali lekarze –ginekolodzy by po raz kolejny wziąć udział w jednym z najbardziej niekonwencjonalnych spotkań poświęconych tej tematyce. Do grona wykładowców zaproszono czołowych krajowych ekspertów, prezesów towarzystw medycznych.
Zadaniem tej konferencji jest zintegrowanie środowisk wielospecjalistycznych- choć to na razie rzadkość to –według zaproszonych gości- jest to trend, w kierunku którego powinno się zmierzać.

- Zaprosiłem do Poznania naukowców o światowym formacie. W programie konferencji znajdzie się m.in. temat suplementacji diety kobiety w ciąży, nowych metod antykoncepcji w tym możliwości domaciczne, które w tej chwili oceniane są jako najbardziej skuteczne. – mówił prof. Maciej Wilczak.

Konferencję otworzyła sesja dotycząca problemów hepatologicznych w ginekologii co jest szczególnie istotne w kontekście doustnych środków antykoncepcyjnych. -Przed wielu laty doustne środki antykoncepcyjne stanowiły poważny problem hepatotoksyczny. W tej chwili dawki i rodzaje hormonów zostały zmienione – dlatego teraz takie powikłania zdarzają się sporadycznie. – mówił prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Apelował także o czujność ginekologów prowadzących ciąże swoich pacjentek, aby zadbali o wykonanie badań pod kątem zakażeń wirusami hepatotropowymi. - Wiedza o zakażeniu pozwala podjąć przez zakaźnika pewne działania, które zminimalizują przeniesienie zakażenia na dziecko. – przekonywał.

Jedną z sesji poświęcono problemom kobiet otyłych w gabinetach ginekologicznych. Jak podkreślała dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop u pacjentek z nadwagą częściej występują zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników oraz upośledzona płodność.
– U kobiet otyłych zdecydowanie trudniej dobrać antykoncepcję a w przypadku ciąży u takiej pacjentki zwiększa się ryzyko wad płodu i powikłań przy porodzie. –mówiła dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop.
Naukowcy przekonywali także, że otyłość wpływa na satysfakcję z życia seksualnego. Według najnowszych badań tylko 1% otyłych kobiet jest z niego zadowolonych.

Po raz kolejny w programie tej organizowanej od kilku lat konferencji, powrócił temat cięcia cesarskiego na życzenie pacjentki. -Nasze życzenia i życzenia pacjentek muszą być zawsze powiązane z tym co z punktu widzenia prawa jesteśmy w stanie pacjentkom zaproponować. Trzeba pamiętać, że każda ingerencja chirurgiczna w tym także cięcie cesarskie oceniane przez większość kobiet jako rodzaj zabiegu niemalże kosmetycznego-wcale takim zabiegiem nie jest. To interwencja chirurgiczna połączona z ryzykiem krwotoku, uszkodzeń struktur w jamie brzusznej, jelit, moczowodów. Natura jest nieomylna a natura wymusiła określony sposób postępowania. Powinniśmy z niego korzystać w pierwszej kolejności .- mówił prof. Maciej Wilczak. Podkreślał także fakt, że czas powrotu kobiety do aktywności fizycznej po zabiegu cięcia cesarskiego jest znacznie dłuższy niż po porodzie naturalnym. Pytanie czy poród siłami natury nie wpływa niekorzystnie na późniejsze problemy z życiem seksualnym prof. Wilczak skwitował: Seks jest w głowie a całe nasze ciało jest elementem instrumentalnym; jest rodzajem strun, na których gra powoduje, że seks jest w stanie dać satysfakcję seksualną. Seks przeżywany jest w ośrodkowym układzie nerwowym - natomiast drogi stymulacji i sposób postępowania w naszych zachowaniach seksualnych nie jest determinowany wykonaną operacją czy porodem kobiety.

Konferencja Ginekologia i Położnictwo -Nowe Trendy potrwa do soboty. Jej organizatorami są Katedra i Zakład Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Klinika Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Klinika Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz wydawnictwo Termedia .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.