Krajowy Indeks sprawności ochrony zdrowia 2014 zaczynkiem do publicznej dyskusji

Udostępnij:
Założenia, cele oraz wyniki krajowego indeksu sprawności ochrony zdrowia 2014 – opracowania będącego pierwszą próbą syntetycznej oceny sposobu działania systemu ochrony zdrowia w Polsce zaprezentowano dziś, podczas spotkania prasowego w siedzibie PwC. Raport powstał m.in. przy współpracy wydawnictwa Termedia i można się z nim zapoznać na łamach najnowszego wydania „Menedżera Zdrowia”.
Obecny kształt indeksu, to próba syntetycznej oceny sposobu działania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Powstał, by zbadać rzeczywistą skuteczność polskiego systemu, z wykorzystaniem rzetelnych, mierzalnych i porównywalnych wskaźników. Jak zauważył Mariusz Ignatowicz, lider zespołu ds. ochrony zdrowia, partner PwC celem raportu jest zwrócenie uwagi i wywołanie publicznej dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia, w oparciu o twarde i obiektywne dane.
Na potrzeby polskiego opracowania dokonano oceny sprawności województw na podstawie 44 wskaźników, w trzech wymiarach: poprawy stanu zdrowia mieszkańców, efektywności ekonomicznej systemu i jakości konsumenckiej – badania opinii publicznej. Projekt powstał w ciągu trzech miesięcy, a źródła danych pochodziły z różnych instytucji publicznych, m.in. NFZ, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Statystycznego,CSIOZ.
Bernard Waśko, dyr. medyczny zespołu ds. ochrony zdrowia PwC mówiąc o kulisach powstania Indeksu akcentował, że został stworzony wzorem innych krajów, za pomocą twardych, zobiektywizowanych statystyczny miar, z uwzględnieniem dostępnych obecnie informacji. Podobne opracowania powstały już w Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Australii.
- Projekt realizowany będzie w okresach cyklicznych, uzupełniany o dodatkowe obszary i informacje, by przeprowadzić szerszą analizę. Liczymy na to, że uda nam się zainicjować różne instytucje do gromadzenia danych, ich przetwarzania, by zestaw wskaźników Indeksu był coraz bogatszy – mówił Bernard Waśko.
Poinformowano, że w przyszłości zestaw wskaźników Indeksu będzie się zmieniał, m.in. o szersze spektrum analizowanych schorzeń, pogłębioną analizę finansową np. o szpitale kliniczne czy resortowe oraz bardziej zindywidualizowaną ocenę pacjentów na poszczególnych piętrach systemu ochrony zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.