Masz zieloną kartę? Nie skorzystasz z PET

Udostępnij:
Zielona karta mająca przyspieszyć leczenie nowotworu, nie pozwala skorzystać z nowoczesnego sprzętu. Chodzi o PET, czyli urządzenie do Pozytonowej Tomografii Emisyjnej przy pomocy izotopów promieniotwórczych.
Badanie wykrywa w bardzo wczesnym stadium nawet najmniejsze komórki nowotworowe, których nie pokazuje inna aparatura diagnostyczna. Wykrywalność schorzeń onkologicznych tą metodą jest najwyższa i wynosi ok. 90 proc.

-Wydawało się oczywiste, że badanie tym urządzeniem będzie jednym z fundamentów obowiązującego od stycznia tego roku tzw. pakietu onkologicznego – pisze „Dziennik Polski”. Według jego założeń każdy pacjent, u którego podejrzewana jest choroba nowotworowa, otrzymuje zieloną kartę - rodzaj przepustki do szybkiego zdiagnozowania raka i rozpoczęcia leczenia. Niestety. Okazuje się, że pacjent z zieloną kartą na badanie PET-em nie ma co liczyć. Choć NFZ zapewnia, że w ramach tzw. diagnostyki pogłębionej zapłaci za przebadanie pacjenta PET-em, to i tak nikt go na takie badania nie skieruje.

- Maksymalna kwota, tzw. ryczałt, którą w ramach pakietu onkologicznego możemy wydać na diagnostykę, wynosi 1900 zł. Tymczasem badanie PET-em kosztuje 3300 zł - wyjaśnia Annna Drukała ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jej słowa potwierdza Dariusz Pietras z Medycznego Centrum Diagnostycznego Voxel przy Szpitalu Wojskowym w Krakowie. - W tym roku NFZ wykupił u nas więcej badań niż w roku ubiegłym. Ale ryczałty są za niskie i nikogo z zieloną kartą do nas nie przyślą. Wielka szkoda - komentuje Pietras.

-Liczby mówią same za siebie – pisze dziennik. Jak informuje dr Małgorzata Trofimiuk-Muldner, małopolski konsultant ds. medycyny nuklearnej, liczba badań PET-em w Małopolsce w styczniu i lutym spadła o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Kto zatem będzie korzystał z PET-a? Ci, którzy zielonej karty nie zechcą i wybiorą leczenie starą metodą. Tyle tylko, że mamy kolejny przykład potwierdzający tezę wielu lekarzy, iż zielona karta częstokroć - zamiast pomagać - szkodzi pacjentom.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.