Najnowsze metody leczenia raka prostaty
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
Międzynarodowe spotkanie urologów i onkologów w warszawskim hotelu Radisson Blu Sobieski poświęcone było najnowszym metodom leczenia raka prostaty. W mitingu uczestniczyli prof. Andrzej Borkowski z Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. Piotr Wysocki z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, dr Eleni Efstathiou z University of Athens School of Medicine i prof. Noel Clarke z Salford Royal NHS Foundation Trust.
Jak poinformował prof. Piotr Wysocki, największym osiągnięciem jest wprowadzenie nowych leków pozwalających leczyć zaawansowany nowotwór, wtedy gdy są przerzuty, progresja choroby i nie pomaga już tradycyjna hormonoterapia. - W ostatnich latach w leczeniu raka prostaty pojawiły się nowe leki, które wyraźnie poprawiły rokowania chorych. Niestety nie do końca możemy tymi lekami leczyć w Polsce. W nas stosowanie nowych preparatów uwarunkowane jest decyzjami Agencji Oceny Technologii Medycznych i decyzjami refundacyjnymi – mówił prof. Wysocki.
Dwa nowej generacji leki to octan abirateronu oraz enzalutamid. Prof. Wysocki zapytany, który z nowych leków dostępnych jest w Polsce do leczenia raka gruczołu krokowego opornego na kastrację, poinformował, że dziś dostępny jest tylko octan abirateronu w formie terapii niestandardowej, w zastosowaniu po chemioterapii.
– Decyzja AOTM, która weryfikowała parametry farmakoekonomiczne octanu abirateronu, wskazała na dostosowanie ceny leku do obowiązującego w Polsce progu efektywności, który określony jest na poziomie 105 tys. zł. Natomiast w przypadku możliwości stosowania tego leku przed chemioterapią AOTM wypowiedziała się negatywnie. Tym samym nie ma nawet możliwości wnioskowania o takie leczenie w ramach terapii niestandardowej. Zaś w przypadku enzalutamidu, który został zarejestrowany w Unii Europejskiej dwa tygodnie temu, na decyzję AOTM trzeba będzie poczekać pół roku – informował. Z kolei prof. Borkowski powiedział, że w leczeniu raka prostaty we wczesnych postaciach w Polsce widać zmiany, choć ciągle brak dobrych instrumentów. – W przypadku nowotworów o niskim ryzyku zbyt często stosuje się radioterapię lub operacje – mówił prof. Borkowski.
Dr Eleni Efstathiou wspominała też o wprowadzeniu także dwóch innych leków w leczeniu raka prostaty, które znacząco poprawiają skuteczność terapii. Jednym z nich jest cabazitaksel, nowy chemioterapeutyk. W Polsce preparat ten wciąż nie jest dostępny.
- Nowa strategia leczenia raka prostaty ma tę zaletę, że nie tylko wydłuża życie chorych w stanach zaawansowanych, ale poprawia również, jakość życia. Mówimy, zatem zarówno o dłuższym jak i lepszym życiu chorych dzięki zastosowaniu nowej generacji różnych leków – informowała dr Efstathiou.
 
Komentarze (0):
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Bądź pierwszy/-a. Dodaj komentarz korzystając z formularza poniżej.
Dodaj swój komentarz:
Zaloguj się aby przypisać swój komentarz do Twojego konta Termedia.
:
:
Adres email nie będzie widoczny na stronie.
:
:
Wpisz tekst z obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
Nie możesz odczytać? Wczytaj inny obrazek.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe