Specjalizacje, Kategorie, Działy

Neutropenia i gorączka neutropeniczna – zasady profilaktyki i leczenia

Udostępnij:
- Nie leczy się neutropenii. Leczy się albo gorączkę neutropeniczną, albo stosuje się profilaktykę pierwotną lub wtórną - mówi prof. dr hab. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii, Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Jak twierdzi profesor, największym niepowodzeniem lekarza onkologa jest śmierć pacjenta spowodowana inną przyczyną niż choroba nowotworowa, gdy chory był leczony radykalnie.
Profilaktyka pierwotna powinna być bezwzględnie rozważana u chorych leczonych radykalnie, a zwłaszcza tych, u których stosujemy leczenie uzupełniające – konkluduje prof. Kowalski.
Profesor zauważa też, że podawanie profilaktyczne G-CSF jest uzasadnione, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia neutropenii i gorączki jest większe niż 20%. Ponadto, jak dowiadujemy się z wykładu, profilaktykę pierwotną G-CSF stosuje się w określonych sytuacjach klinicznych, gdzie należy zwrócić uwagę na intencje leczenia, toksyczność chemioterapii i ryzyko gorączki neutropenicznej. Profesor, podsumowując swoje wystąpienie, twierdzi, że stosowanie G-CSF w kolejnych cyklach chemioterapii jest uzasadnione, jeśli neutropenia występowała wcześniej i powodowała opóźnienie lub redukcję dawek.


Zapraszamy do wysłuchania wykładu wygłoszonego podczas ostatniej konferencji Pułapki w diagnostyce i farmakoterapii nowotworów we Wrocławiu:
Neutropenia i gorączka neutropeniczna – zasady profilaktyki i leczenia
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.