Fot. Arch. KPRP, W. Olkusnik

Pakiet u Prezydenta RP

Udostępnij:
Pakiet kolejkowy ministra Arłukowicza zainteresował prezydenta Komorowskiego. Podczas spotkania w kancelarii przedstawiono propozycje stron MZ i środowisk lekarskich. Prezydent jest za szybkim wprowadzeniem koniecznych zmian.
Ministrowie podkreślili, że wiele jeszcze pracy ich czeka, aby regulacje mogły być wprowadzone.
- Kancelaria stawiała podstawowe pytanie - czy jest to realne i co z tego będzie miał pacjent.
Natomiast strony środowisk medycznych wskazały , że zmiany całościowe i kompleksowe w ochronie zdrowia są konieczne , ale pakiet antykolejkowy jest wprowadzany z pośpiechem i z licznymi zastrzeżeniami – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ . - Co ważne, przy braku akceptacji środowiska, co wyraźnie podkreślili przedstawiciele lekarzy POZ i pielęgniarek podczas tego spotkania - dodaje.
Środowisko medyczne wskazało na braki kadrowe, wiekowość obecnych kadr i już obłożenie ich nadmierną pracą, brak wskazania środków finansowych, zwłaszcza na pakiet dodatkowych badań i z tym związanych porad w POZ , skierowania do okulisty i dermatologa. Stwierdzili, że to także generowanie dodatkowych porad w POZ.
Za informatyzację, chociaż przesunięcie terminu jej wprowadzenie jest konieczne, to przy wskazaniu braku finansowania może okazać się kolejnym działaniem, za które koszty poniosą świadczeniodawcy.
- Umowy bezterminowe w POZ budzą sprzeciw i wątpliwość – opisuje Janicka –winny być dobrowolne, bo brak stabilizacji ,realnego finansowania w POZ i waloryzacji stawek. Centralizacja ochrony zdrowia w rękach MZ, to całkowite odwrócenie zapowiedzi z roku 2013. Sterowanie szczebla wojewódzkiego budzi wątpliwość , podobnie jak pozostawienie centrali NFZ, bo skoro odbiera się władzę to jaka ma być jej rola – wyjaśnia.
Zdaniem lekarzy pakiet, to także ukryte działania, które dają możliwość rozszerzenia kontroli podmiotów, to brak regulatorów popytu, a przy tym jedynym wciąż pozostaną kolejki. Wprowadzanie zmian odbywa się bez aktywnego udziału społeczeństwa – zmiany nie są konsultowane i narzucane.
Kancelaria prezydenta wskazała, że zmiany są potrzebne i konieczne, ale nie mogą odbywać się bez wsparcia środowisk medycznych i samego społeczeństwa.

- Warte podkreślenia jako pozytywny kierunek jest wskazanie wiodącej roli podstawowej opieki zdrowotnej w polskiej ochronie zdrowia z rolą lekarzy rodzinnych i to zarówno w pakiecie kolejkowym , jak i zapowiadanym onkologicznym – podkreśliła Bożena Janicka.

Pakiet onkologiczny ma być tematem następnego spotkania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.