Pierwsze mobilne miasteczko w ramach akcji profilaktyki udarowej

Udostępnij:
W środę (20 maja) rusza ogólnopolski program edukacyjny „Udarom można zapobiegać!”, realizowany przez Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie” z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.
W ramach akcji mieszkańcy czterech miast w Polsce w specjalnie zaaranżowanych mobilnych miasteczkach edukacyjnych będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (pomiar ciśnienia, cukru), porad i konsultacji medycznych oraz dzięki interaktywnej mapie mózgu dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu, a także otrzymać materiały edukacyjne.

Celem akcji jest pokazanie związku pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu oraz edukacja na temat tego, co może wpływać na wystąpienie udaru mózgu i jak można przeciwdziałać tej chorobie.

Pierwsze mobilne miasteczko w Warszawie czynne będzie w godzinach 10.00 – 14.00, ul. Krakowskie Przedmieście 64 (obok Domu Polonii i Kościoła Św. Anny). Kolejno akcja „Udarom można zapobiegać!” odbędzie się także w Toruniu, Zabrzu i Wrocławiu.

Udar mózgu jest statystycznie trzecią przyczyną zgonu i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób. W Polsce co roku udar dotyka 70 000 osób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że związek z udarem mają m. in. często występujące choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby serca np. najczęściej występująca arytmia serca – migotanie przedsionków. Odpowiednia profilaktyka i kontrola czynników ryzyka udaru wpływają nie tylko na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.