Pierwszy w Polsce komercyjny ośrodek produkcji radiofarmaceutyków

Udostępnij:
Synektik S.A. otwiera w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach pierwszy w Polsce ośrodek produkujący radiofarmaceutyki wykorzystywane przy badaniach PET, z zastosowaniem technologii Siemensa. Dzięki tej inwestycji o wartości 20 milionów złotych będzie można dynamicznie rozwijać badania
tomografii pozytonowej, w oparciu o radioizotopy produkowane w kraju.
Synektik SA zakończył etap związany z adaptacją pomieszczeń i dostawą sprzętu oraz rozpocznie proces uruchomienia produkcji radiofarmaceutyków.

Radiofarmaceutyki stanowią niezbędny element do prowadzenia diagnostyki z wykorzystaniem tomografii pozytonowej, stosowanej w urządzeniach typu kamery PET, PET-CT i PET-MR. Ta metoda diagnostyki obrazowej jest coraz częściej stosowana w praktyce klinicznej do badania procesów chorobowych, z szerokim spektrum zastosowań w onkologii, kardiologii, neurologii i psychiatrii. Dzięki tej metodzie można diagnozować choroby w ich bardzo wczesnym stadium, jak też monitorować postępy w terapii. Technologia PET została wpisana przez Ministerstwo Zdrowia do „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”.

Brak ośrodka produkującego radioizotopy w kraju powodował konieczność ich importu z zagranicy. Logistyka dostaw oraz ich czas implikują konieczność wyprodukowania znacznie większej ilości radiofarmaceutyków, co ostatecznie przekłada się na cenę preparatu i w konsekwencji – badania. Ponadto, biorąc pod uwagę szybki czas połowicznego rozpadu izotopu musi on być wytworzony i dostarczony w nocy, aby mógł być zastosowany jak najszybciej następnego dnia, co powoduje, że proces importu jest tym bardziej skomplikowany i obarczony różnymi ryzykami.

- Jestem bardzo dumny, że Synektik jako pierwsza prywatna firma w Polsce rozpoczyna własną produkcję radiofarmaceutyków na potrzeby rosnącego rynku diagnostyki PET. Dzięki lokalizacji w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii w Kielcach, wiodącej technologii Siemensa i umowy licencyjnej na produkcję i obrót na terenie UE z austriacką firmą IASON będziemy w stanie zaspokoić znaczną część popytu w Polsce i eksportować na Litwę, Łotwę i Białoruś. Wytwarzanie radiofarmaceutyków w kraju przełoży się na obniżenie ceny i zwiększenie liczby badań, a więc de facto do zwiększenia wykrywalności schorzeń nowotworowych - mówi Dariusz Korecki, Wiceprezes Zarządu Synektik S.A.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.