Placówka medyczna nie jest lombardem

Udostępnij:
Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło wiele skarg od pacjentów, że niektóre placówki służby zdrowia uzależniały wydawanie dokumentacji medycznej od zastawienia dowodu osobistego. Rzecznik informuje, że nie jest to zgodne z obowiązującym prawem.
Dokumentacja medyczna pacjenta zawiera jego dane, takie jak imię, nazwisko, PESEL, co wystarczy do ustalenie jego tożsamości.

„W prowadzonej dokumentacji medycznej, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych dysponuje więc wszelkimi danymi, które zamieszczone są w dowodzie osobistym, a które będą pomocne przy ewentualnym dochodzeniu zwrotu oryginału dokumentacji medycznej w związku z jej nieoddaniem po wykorzystaniu” – informuje RPP.

Każda placówka służby zdrowia ma ustawowy obowiązek pozostawienia kopii lub pełnego odpisu wydanej dokumentacji.

Formy udostępniania dokumentacji, to do wglądu, poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii, a także poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru.

Pacjent ma obowiązek zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji. Nie ma prawa żadna placówka żądać pozostawienia pod zastaw dowodu osobistego.

- Wydanie oryginałów dokumentacji medycznej odbywa się za pisemnym zobowiązaniem co do obowiązku i terminu jej zwrotu. Szpital ma zaś obowiązek wykonania kopii dokumentacji i posługiwania się nią na czas udostępnienia jej uprawionym podmiotom, a w tym pacjentom. – mówi Rafał Janiszewski, prawnik, ekspert ds. zdrowotnych. - Podmiot prowadzący działalność leczniczą nie ma prawa zatrzymywania dowodu osobistego. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 r. z późn. zmianami określa w Art 55 że jest to dozwolone wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, które nie dotyczą lecznic – dodaje.

Dowód osobisty, jak sama jego nazwa wskazuje, jest osobisty. Ale jest pomysł – chcesz swoją dokumentację, zostaw w zastaw swojego laptopa lub tablet, złoto, szmaragdy lub diamenty. Jest to rozwiązanie problemów niektórych placówek, bo gdy pacjent dokumentacji nie zwróci, to wtedy wystawiamy pozostawione zastawy na portal aukcyjny i… zwalniamy w ten sposób ministerstwo z poszukiwania dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.