Polpharma przygotowuje się do wejścia na rynek z własnymi lekami biologicznymi

Udostępnij:
- W 2019 roku możemy spodziewać się wejścia pierwszego leku biologicznego w pełni opracowanego w naszym laboratorium – zapowiada Piotr Lassota, dyrektor badań i rozwoju Jednostki Biznesowej Polpharma Biologics. Polpharma zakończyła właśnie pierwszy etap budowy tej jednostki.
Zaprezentowała też strategię wchodzenia na rynek leków biologicznych. Zacznie od leków biopochodnych. Nazwa „lek biopochodny” z grubsza (choć nie w 100 proc.) odpowiada temu, co na rynku leków syntetycznych określa się mianem „lek generyczny”. Polpharma zamierza odczekać na zakończenie ochrony patentowej tych leków biologicznych, którym termin tej ochrony upłynie w najbliższym czasie. I wtedy: wejść na rynek z ich swoimi odpowiednikami. – Oznacza to będzie obniżkę ceny, a co za tym polepszenie dostępności zainteresowanych pacjentów do nowoczesnych terapii – komentuje Piotr Zień, zastępca Piotra Lassoty.

By to było możliwe, Polpharma uruchamia własną jednostkę naukowo-badawczą zajmującą się lekami biologicznym. Właśnie zakończyła pierwszy etap jej budowy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W nowym ośrodku firma będzie prowadzić prace nad lekami biotechnologicznymi, biopodobnymi i bioulepszonymi, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na schorzenia układu immunologicznego, układu nerwowego oraz choroby nowotworowe.

W oddanej do użytku części centrum o powierzchni 600 m kw. uruchomiono pracownie badawcze umożliwiające rozwój i optymalizację procesów produkcji białek od pomysłu, poprzez fazę laboratoryjną, aż do produkcji półtechnicznej. Centrum jest największym tego typu obiektem w Polsce. W tej chwili pracuje tu 12 specjalistów, a docelowo będzie zatrudnionych około 50 osób. Rekrutacja trwa.

Firma kładzie również nacisk na współpracę z ośrodkami akademickimi zarówno w obszarze działalności naukowej (Gdański Uniwersytet Medyczny), jak i na szkolenia przyszłych kadr dla biznesu biotechnologicznego w Polsce (finansowanie nowego kierunku studiów podyplomowych „Biznes w Biotechnologii” na Uniwersytecie Jagiellońskim).

Eksperci szacują, że do roku 2020 połowa z leków dostępnych na światowym rynku będzie lekami biologicznymi. Najbliższe kilka lat przyniesie wygaśnięcie ochrony patentowej dla wielu przeciwciał monoklonalnych, włączając w to 5 najlepiej sprzedających się preparatów: Remicade, Avastin, Rituxan, Humira i Herceptin. Otwiera to możliwość opracowania i wprowadzenia na rynki ich generycznych wersji zwanych biopodobnymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.