Posłowie chcą ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Udostępnij:
Podczas sejmowej Komisji Zdrowia Sławomir Neumann oficjalnie przedstawił posłom Tadeusza Jędrzejczyka, prezesa NFZ. Tadeusz Jędrzejczyk zadeklarował współprace z posłami w zakresie tworzenia projektów ustaw oraz odpowiedzi na pytania. Na posiedzeniu była mowa o rehabilitacji i nakładach na nią.
Według Narodowego Funduszu Zdrowia, nakłady na rehabilitacje rosną, a czasy oczekiwania są krótkie na przykład w zakresie pulmonologii. Według posłów sytuacja nie wygląda tak różowo i konieczne jest przyśpieszenie prac nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, aby zmniejszyć kolejki do rehabilitacji. Posłowie pytali jak to jest możliwe, że NFZ kontraktuje świadczenia rehabilitacyjne z tyloma świadczeniodawcami, jeśli lekarzy rehabilitantów jest ponad 1,6 tys, a świadczeniodawców ponad 5 tys. To oznacza, że lekarzy powinno być co najmniej 4 tys., a jeśli są dostępni raz na dwa tygodnie to nie zapewniają należytej opieki pacjentom.
Według NFZ nakłady na rehabilitację wynoszą 2,76 mld zł wobec 1,7 mld zł w roku 2013. Wzrosły nakłady na rehabilitację kardiologiczną, neurologiczną i narządu wzroku.

Fizjoterapeuci domagają się ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Posłowie podnosili, że jest to konieczne, ponieważ obecnie osoby bez odpowiedniego wykształcenia mogą otwierać gabinety i świadczyć usługi nawet jeśli te są szkodliwe dla zdrowia pacjentów. Fizjoterapeutów w Polsce jest 22,6 tys.

Andrzej Sopliński, wiceminister zdrowia, mówił, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest obecnie w konsultacjach. Posłowie domagali się terminów, kiedy ustawa może być dalej procedowana.

Prof Krystyna Księżopolska-Orłowska, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji mówiła, że rehabilitacja powinna być kompleksowa: medyczna, społeczna i zawodowa. Trzeba mieć także świadomość, że przybywa osób w wieku starszym oraz ratowane jest życie w coraz trudniejszych przypadkach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.