Referencyjność w SOR doprowadzi do likwidacji części oddziałów

Udostępnij:
Zespół ds. SORów powołany przez Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza pracować do końca czerwca. W tym czasie mają być gotowe projekty rozporządzeń do ustawy o ratownictwie na temat finansowania oddziałów ratunkowych. Lepiej finansowane mają być duże SORy spełniające określone warunki, a to oznacza, że część oddziałów może zostać zlikwidowana lub przekształcić się w izby przyjęć.
- Pieniędzy może nie być więcej, ale ich wydatkowanie będzie lepsze i nakierowane na SORy spełniające warunki punktowe, a to oznacza, że pojawi się pewna gradacja oddziałów i część z nich może przekształcić się w izby przyjęć lub zostać zamknięta, bo finansowane będą te co faktycznie są SORami – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej i członek zespołu.

Obecnie wydatki na SOR wynoszą około miliarda złotych rocznie. Oddziały finansowane są ryczałtem i faktycznie nie jest płacone za to, co zostaje wykonane. Po zmianach istnieje szansa, że tak już nie będzie. Podobnie jak zostanie określona minimalna liczba pacjentów, którą musi przyjąć SOR, aby spełnić warunki. Sam szpital także, według ustaleń zespołu musi zapewnić zaplecze w postaci oddziałów szpitalnych, personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz rozwiązań architektonicznych.

- Jestem przekonany, że zmiany uda się wprowadzić, bo inaczej ten zespół nie miałby sensu – mówi prof. Jakubaszko – Chodzi także o to, aby ich umocowanie było właściwe i stąd myślimy o rozporządzeniu do ustawy o ratownictwie medycznym.

Zespół NFZ został powołany w połowie kwietnia. W jego skład wchodzą przedstawiciele centrali i oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

- Zespół przygotowuje m.in. sposób obliczania stawek ryczałtów dobowych, z uwzględnieniem kryteriów, które pozwolą na zróżnicowanie wysokości stawek ryczałtu dobowego zależnie do liczby pacjentów, przeprowadzonych kosztochłonnych procedur oraz kwalifikacji personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. Efekty i opracowane rozwiązania zostaną zaprezentowane po zakończeniu prac zespołu- informuje NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.