Rozporządzenia kolejkowe obniżą jakość świadczeń?

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia obniża jakość świadczeń udzielanych w szpitalach i poradniach zrównując kompetencje lekarza rozpoczynającego specjalizację z lekarzem specjalistą, uważa mec. Zenon Wasilewski, ekspert prawa medycznego BCC.
Chodzi o pierwsze rozporządzenia wykonawcze do pakietu kolejkowego. Zdaniem Wasilewskiego nie jest to właściwe podejście.

- Obniżenie wymogów co do świadczeń może mieć wpływ na jakość leczenia w stosunku do konkretnego pacjenta – mówi Zenon Wasilewski – Dotyczy to wszystkich specjalizacji zapisanych w projekcie zarówno lekarzy dermatologów i okulistów, jak i chirurgów, ortopedów, czy gastrologów.

Innego zdania jest Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, który zwraca uwagę - lekarz będzie wykonywał świadczenia pod nadzorem specjalisty, ale przyznaje, że takie posunięcie oznacza, że brak kadr medycznych w Polsce. Jego zdaniem zdziwienie mogą budzić zapisy dotyczące wskazań do operacji zaćmy, które ograniczają liczbę chorych mogących przebyć zabieg.

Ekspert BCC zwraca również uwagę na zapisy rozporządzeń które mówią, że nie rodzą one skutków finansowych dla budżetu państwa, ani dla NFZ oraz placówek leczniczych. Oznacza to, że resort zdrowia nie ma przygotowanych dodatkowych środków na realizację pakietu kolejkowego.

Resort zdrowia na pytanie dlaczego rozporządzenia nie mówią o dodatkowych środkach na realizację pakietu kolejkowego odpowiada - rozporządzenia koszykowe w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego nie będą miały wpływu na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego, jak również budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Projektowane zmiany skutkować będą zmianami organizacyjnymi systemu opieki zdrowotnej koncentrującymi się wokół kompleksowości udzielania świadczeń i ich terminowości.

Rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.