Rusza pierwsza szkoła cukrzycy

Udostępnij:
W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie inauguracyjne spotkanie projektu edukacyjnego „Szkoła cukrzycy”. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy wezmą udział w serii wykładów mających na celu przygotowanie do otwarcia „Szkoły cukrzycy” w swojej placówce. Organizatorem szkolenia jest Federacja Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”. Projekt prowadzony jest pod naukowym kierownictwem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Intencją projektu edukacyjnego „Szkoła cukrzycy” jest usystematyzowanie edukacji diabetologicznej i dostarczenie kompleksowej wiedzy na temat cukrzycy, mającej pomóc lekarzom w codziennej praktyce w gabinecie. Organizatorzy projektu wierzą, że bardziej kompleksowa edukacja lekarzy pierwszego kontaktu przełoży się zarówna na szybsze rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium, jak również wdrożenie kompleksowego leczenia pacjentów mającego na celu zmniejszenie ryzyko groźnych powikłań.

Podczas spotkania podjęte zostaną m.in. takie zagadnienia jak rozpoznanie cukrzycy w gabinecie, elementy dobrego leczenia cukrzycy, efektywna prewencja powikłań, zespół metaboliczny, ostre powikłania cukrzycy. Wykłady prowadzone będą w cyklach 7-8 spotkań zakończonych testem sprawdzającym wiedzę, a kursanci otrzymają komplet materiałów szkoleniowych, w tym także materiały do wykorzystanie przy otwarciu „Szkoły cukrzycy” w swojej przychodni.

Projekt edukacyjny „Szkoła cukrzycy” zakłada implementacje zaprezentowanego w Warszawie programu przez placówki zdrowotne, które przystąpiły do projektu i które zdecydowały się samodzielnie, bez środków publicznych uruchomić w swojej przychodni „Szkołę cukrzycy”. Dzięki kompleksowo przygotowanemu programowi przychodnie będą mogły same prowadzić efektywną edukację pacjentów z cukrzycą.
Założenia programu oraz materiały edukacyjne przygotowane zostały pod okiem Rady Naukowej w skład której weszli: prof. dr hab. med. Bogna Wierusz- Wysocka, prof. dr hab. med. Witold Lukas, prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek, prof. dr hab. med. Dorota Zozulinska- Ziułkiewicz, prof. dr hab. med. Ewa Wender- Ożegowska, prof. dr hab. med. Liliana Majkowska, Prof. dr hab. med. Maciej Małecki, dr n. med. Anna Majchrzak, dr n. med. Ewelina Pietrzykowska, lek. med. Piotr Liszkowski, lek. med. Andrzej Paciorkowski.

Edukacja chorych, ich rodzin i ogółu społeczeństwa w zakresie chorób przewlekłych, a zwłaszcza w zakresie cukrzycy jest istotnym elementem procesu leczniczego. Jednakże efektywna edukacja pacjentów z cukrzycą wymaga wielu godzin poświęconych każdemu choremu, na które zwykle brakuje czasu w przychodni. Większość pacjentów z cukrzycą typu 2 pozostaje w stałej opiece medycznej lekarza rodzinnego, dlatego to właśnie w tym miejscu konieczna jest przede wszystkim efektywna edukacja.
Pacjenci, tylko w niewielki stopniu, trafiają na konsultacje diabetologiczne, najczęściej bowiem do poradni diabetologicznych kierowane są osoby z wieloletnim przebiegiem choroby, z utrwalonymi nawykami w postępowaniu w cukrzycy, często już z powikłaniami.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.