SLD przedstawił Deklarację Praw Pacjenta

Udostępnij:
W Szczecinie została przedstawiona Deklaracja Praw Pacjenta. Akcja zostanie przeprowadzona w kilku miastach w województwie zachodniopomorskim, młodzi ludzie rozdawać będą także ulotki informacyjne na ten temat.
Deklaracja została zapoczątkowana przez lubelską młodzieżówkę SLD. W środę została przedstawiona w Szczecinie. Inicjatywa określa podstawowe prawa pacjenta.

- Od kilku tygodni toczy się w Polsce dyskusja na temat klauzuli sumienia, a także deklaracji wiary, podpisanej przez lekarzy. Zapominano jednak o najważniejszej kwestii - prawach pacjenta. Stąd nasza inicjatywa, która przedstawia podstawowe prawa pacjentów, zagwarantowane w konstytucji i ustawach - powiedział mediom przewodniczący FMS Zachodniopomorskie Damian Syjczak. - Polsce nie możemy pozwolić na sytuację, w której ewangelia jest ważniejsza od konstytucji - dodał.

SLD proponuje nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z środków publicznych i o zawodzie lekarza. Projekt wprowadza obowiązek dla wszystkich szpitali, w których zatrudnieni lekarze chcą korzystać z klauzuli sumienia, konieczność zawarcia umowy z podwykonawcą na te świadczenia, które są nią objęte.

- SLD proponuje także doprecyzowanie treści przepisu dotyczącego klauzuli sumienia, zawartego w ustawie o zawodzie lekarza. Określa on, w jakich przypadkach lekarz nie może skorzystać z klauzuli sumienia. My proponujemy, aby klauzuli sumienia nie można było stosować w przypadku wydawania orzeczeń o stanie zdrowia, skierowań, opinii lekarskich i wystawiania recept - wyjaśniła Julia Holak, wiceprzewodnicząca SLD w Szczecinie i członkini Forum Kobiet.

Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotował projekt ustawy, który ma sprecyzować zasady korzystania z klauzuli sumienia przez lekarzy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.