Sanofi – i pacjenci – w opałach

Udostępnij:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny cofnął firmie Sanofi pozwolenie na hurtowy obrót lekami. W efekcie, po uprawomocnieniu się decyzji, z rynku zniknie prawie 500 leków, w tym 173 refundowane przez NFZ.
Wśród wielu ratujących życie produktów Sanofi jest przeciwzakrzepowy clexane. To właśnie z jego powodu GIF wydał decyzję o cofnięciu Sanofi pozwolenia na prowadzenie hurtowni. Chodzi o to, że clexane jest w Polsce cztery razy tańszy niż np. w Niemczech. Opłaca się więc kupować go w ogromnych ilościach i wywozić za granicę.

Choć dostawy przez Sanofi clexane’u przekraczają o 42 proc. zapotrzebowanie pacjentów, leku wciąż brakuje, bo jest wywożony - czytamy w gazecie.

Sanofi to międzynarodowy koncern farmaceutyczny. Produkuje wiele popularnych leków, m.in. preparaty na cukrzycę, nadciśnienie, szczepionki oraz leki stosowane w rzadkich chorobach, takich jak mukopolisacharydoza, choroba Gauchera czy choroba Pompego. W sumie Sanofi sprzedaje w Polsce 474 produkty (72 substancje, ale w różnych dawkach i postaciach).

Aż 173 leki znajdują się na liście refundacyjnej, a 13 jest stosowanych wyłącznie w szpitalach (np. u chorych z ostrą niewydolnością nerek, białaczką, rakiem prostaty). Wiele produktów Sanofi to leki ratujące życie. Wśród nich jest przeciwzakrzepowy clexane, który stosują dziesiątki tysięcy pacjentów z zakrzepicą i po operacjach. To właśnie z powodu clexane'u GIF wydał decyzję o cofnięciu Sanofi pozwolenia na prowadzenie hurtowni.

Według dziennika koncern złożył w GIF odwołanie od decyzji o cofnięciu pozwolenia na działanie hurtowni. Jeśli zostanie odrzucone, decyzja ta stanie się natychmiast prawomocna.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.