Standardy leczenia nowotworów z Houston Methodist Hospital

Udostępnij:
Prof. Brian Butler z Houston Methodist Hospital (HMH) w Houston, światowej sławy specjalista w zakresie radioterapii, pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) po raz kolejny będzie wspólnie z polskimi specjalistami z Euromedic wypracowywać standardy leczenia nowotworów – tym razem płuc oraz prostaty.
Dzięki ponad 3-letniej współpracy Grupy Euromedic z Houston Methodist Hospital do tej pory wypracowane zostały standardy m.in. w leczeniu nowotworów ginekologicznych, układu moczowo-płciowego, prostaty, głowy i szyi oraz przewodu pokarmowego. Po zakończeniu każdego z warsztatów są one zbierane i publikowane w formie książkowej broszury. Są one niezwłocznie wprowadzane do codziennej praktyki klinicznej we wszystkich ośrodkach Euromedic.

Wypracowywanie standardów diagnostyki i leczenia określonych rodzajów nowotworów, w różnych fazach rozwoju choroby jest niezwykle ważne nie tylko z punktu widzenia pacjenta, który zyskuje pewność, że jest poddawany terapii o potwierdzonych efektach medycznych, ale również z punktu widzenia całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pozwalają one bowiem monitorować jakość leczenia polskich placówek medycznych, co nabiera jeszcze większego znaczenia w świetle pakietu onkologicznego, który ma wejść w życie z początkiem 2015 r. Pacjent powinien mieć pewność, że jakość leczenia, na które kieruje go lekarz-koordynator jest tak samo wysoka w każdym miejscu, w którym odbywa on poszczególne etapy terapii oraz zgodna z ogólnie przyjętymi w kraju standardami. Tymczasem w Polsce wciąż nie funkcjonuje pojęcie standardów leczenia chorób nowotworowych, które w sposób systemowy obligowałoby wszystkich świadczeniodawców do stosowania sprawdzonych schematów i metod diagnostyki oraz leczenia.
Warsztaty za każdym razem osobiście prowadzi prof. Brian Butler, jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w zakresie radioterapii, pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Dzieli się on z lekarzami i fizykami medycznymi Euromedic swoimi doświadczeniami z zakresu leczenia promieniowaniem jonizującym oraz stosowania nowoczesnych technik komputerowych w medycynie.

- Z ogromną uwagą przyglądam się zmianom, które zachodzą w Polsce w kontekście leczenia nowotworów. Centralna koordynacja leczenia chorych połączona z realizacją leczenia w ośrodkach partnerskich, które świadczą usługi wysokiej jakości i są w stanie przeprowadzić terapię w krótkim czasie to krok w bardzo dobrym kierunku. Taki mechanizm sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy wypracowane zostaną jednolite standardy postępowania z pacjentami onkologicznymi i cały rynek medyczny będzie się do nich konsekwentnie stosował. Pacjentom da to większe poczucie bezpieczeństwa, a lekarzom pewność, że chory, za którego biorą odpowiedzialność jest rzeczywiście poddawany skutecznej i bezpiecznej terapii - powiedział prof. Brian Butler z Houston Methodist Hospital. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że kadra medyczna pracująca w ośrodkach Euromedic zna i stosuje sprawdzone, bezpieczne dla chorych standardy leczenia chorób nowotworowych. Abyśmy mogli wreszcie zacząć mówić o sukcesie w leczeniu raka w identyczny sposób musiałaby zacząć działać każda placówka medyczna w Polsce, bez względu na to czy jest to duży wielooddziałowy szpital czy też mała, wysokospecjalistyczna klinika. – dodaje prof. Butler.

Równolegle ze szkoleniem lekarzy przez ekspertów z HMH odbyła się również wizytacja w MCO Euromedic w Wałbrzychu, który został właśnie odnowiony i wyposażony w dodatkowy, nowoczesny sprzęt do radioterapii. Amerykańscy uczeni od dawna współpracują z Międzynarodowym Centrum Onkoterapii Euromedic w Wałbrzychu. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczenia raka w Polsce, dlatego z jego usług korzystają pacjenci z całego regionu. Od ponad 5 lat działa on przy miejscowym szpitalu. Lekarze utrzymują kontakt z naukowcami z HMH m.in. za pomocą wideo konferencji. Dzięki temu mogą na bieżąco konsultować wyniki badań obrazowych swoich pacjentów oraz w oparciu o wspólną wiedzę i doświadczenie planować kolejne etapy leczenia.

Obecnie wałbrzyski MCO Euromedic powiększył się o trzeci, nowoczesny przyspieszacz do teleradioterapii.
- Wszyscy wiemy jak ogromne znaczenie ma czynnik czasu w leczeniu chorób nowotworowych. Dzięki dodatkowemu, nowoczesnemu aparatowi do teleradioterapii będziemy mogli zaoferować leczenie jeszcze większej liczbie chorych i poprawić jego komfort. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce działających już od kilku lat na zasadzie szybkiej drogi diagnostycznej i terapeutycznej dla pacjentów onkologicznych. Nowy przyspieszacz do teleradioterapii jest urządzeniem niezwykle precyzyjnym, a więc również bardzo bezpiecznym dla pacjentów - tłumaczy dr n. med. Iwona Włodarska-Polińska, specjalista radioterapii onkologicznej, szefowa lekarzy MCO Euromedic w Wałbrzychu.

- Bardzo cieszy nas fakt, że wszystkie nasze placówki partnerskie Euromedic wciąż się modernizują i zmieniają z korzyścią dla polskich chorych. Obecnie medycyna rozwija się w zawrotnym tempie, oferując coraz bardziej precyzyjne i coraz bezpieczniejsze dla chorych metody diagnostyki i leczenia nowotworów. Mogę śmiało powiedzieć, że poziom leczenia w Polsce i na zachodzie zaczyna się zrównywać, a to oznacza równe szanse na powrót do zdrowia dla chorych po obu stronach globu - powiedział prof. Brian Butler z The Methodist Hospital.

Obecnie wszystkie placówki radioterapeutyczne Euromedic w Polsce są oficjalnymi ośrodkami partnerskim Szpitala Houston Methodist International. We wszystkich z nich stosowane są wypracowane do tej pory standardy leczenia określonych rodzajów nowotworów.

- Rynek zmierza w stronę stałego polepszania jakości usług, coraz bardziej precyzyjnej i bezpiecznej diagnostyki oraz stosowania sprawdzonych w innych krajach metod postępowania z określonymi rodzajami schorzeń nowotworowych. Celem Euromedic od początku istnienia jest zrównywanie poziomu leczenia nowotworów w Polsce, z tym na jaki liczyć mogą chorzy w innych krajach Europy i USA. Szkolenia HMH w pełni pozwalają nam realizować to zamierzenie. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki naszej współpracy z HMH, z cennej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów z USA korzystać mogą polscy lekarze. - mówi Anna Wiczyńska-Zając, Członek Zarządu Euromedic Polska.

Ośrodek HMH w Houston to jeden z najwyżej notowanych w amerykańskich rankingach szpitali, a zarazem wiodący kompleks naukowy w USA. Houston Methodist Hospital posiada ponad 90-letnie doświadczenie medyczne. Jest niezwykle ceniony nie tylko wśród pacjentów, ale również instytucji medycznych i lekarzy specjalistów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.