System "Menedżera Zdrowia"

Udostępnij:
- Gdyby tylko w ostatnich 7 latach zrealizowano w kraju główne wnioski płynące z publikacji zamieszczanych na łamach "Menedżera Zdrowia", to nasz system opieki zdrowotnej funkcjonowałby dziś zupełnie inaczej – twierdzi ekspert, dr Maciej Murkowski. To komentarz nie tylko do inwestycji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie szpitala południowego.
Bo ten szpital w końcu powstanie. O sprawie bezzasadnych decyzji pisaliśmy w "Menedżerze Zdrowia" – sprawa wraca i to ze scenariuszem, który został przez nas przewidziany.
Nie wiadomo, gdzie, nie wiadomo, kiedy, ale wiemy, za jakie pieniądze, to dane, które udostępnia prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej opowiedziała: - W kolejnych latach dzięki wieloletniej prognozie finansowej na lata 2014-22, w której dużą rolę odegrają fundusze europejskie, możliwe będą inwestycje, na które mieszkańcy czekają. - W tych latach Warszawa ma do wydania na rozwój 25,5 miliarda złotych. Ta olbrzymia suma została podzielona na osiem obszarów – mówiła prezydent Warszawy.

W tej sumie znajdują się pieniądze przeznaczone na budowę szpitala południowego. To ponad 420 mln. zł.
Powstanie szpital jak z bajki, bo na razie nie wiadomo, gdzie będzie zlokalizowany. Centrum Onkologii nie zgadza się, by było to w sąsiadującym z nim obszarze ulic Pileckiego/Gandhi. Być może uda się uzyskać teren naprzeciwko straży pożarnej, który chce sprzedać uczelnia SGGW. Tak ma być, gdyby negocjacje z centrum nie powiodły się.

Ale na razie to tylko bajka, bardzo ładna i pozytywna, bo plany dalekosiężne i tak naprawdę za siedmioma górami, za siedmioma rzekami i tak dalej…, tylko nie znamy jeszcze gwarancji.

- Pierwszoplanową potrzebą w zakresie sieci warszawskich szpitali jest wybudowanie w kompleksie istniejącego Szpitala Wolskiego nowoczesnego obiektu na około 350 łóżek (powielenie szpitala wybudowanego we Wrocławiu). Realizacja tego zadania jest całkowicie możliwa w bieżącej perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020. Postęp, który dokonał się w ostatnich latach, w zakresie infrastruktury szpitali na południu Warszawy odsunął na dalszy plan ewentualną potrzebę budowy tzw. szpitala południowego. A już plany dotyczące wybudowania Szpitala Południowego w obrębie Centrum Onkologii i w konsekwencji całkowite zablokowanie pilnego i koniecznego rozwoju tej placówki są po prostu kuriozalne – twierdzi ekspert.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.