Szpital Barlickiego kontra Łódzki NFZ

Udostępnij:
Szpital Kliniczny im. Barlickiego w Łodzi zamierza wystąpić z pozwem przeciw Łódzkiemu NFZ o nierówne traktowanie podczas konkursu na chirurgie naczyniową. Placówka przegrała konkurs, ponieważ nie dano jej możliwości leczenia za niższą cenę, podczas gdy innym szpitalom to zaproponowano.
- Mamy oddział chirurgii naczyniowej od wielu lat – mówi prof. Piotr Kuna, dyrektor Szpitala Barlickiego. – Nadwykonania na nim oscylują wokół 70-90 procent. W konkursie nam zaproponowano cenę 52 zł za punkt, podczas gdy innym szpitalom 48,36 zł. Zgodziłem się na tą cenę, a w efekcie szpital uzyskał dużo mniej punktów. Stało się tak także dlatego, że podałem liczbę etatów specjalistów bez lekarzy dochodzących. Wydaje mi się, że NFZ tym wynikiem odbiegł od kryteriów ustanawianych przez ministra zdrowia, a twierdzi, ze przegraliśmy jakością, gdy tymczasem szpital jako jeden z nielicznych posiada akredytację CMJ. To o jakich kryteriach jakości mówimy? – pyta.

NFZ widzi sprawę inaczej. Od 1 października 2014 pacjentami opiekowały się będą szpitale: Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (II st. referencyjny), Szpital im. Pirogowa i Szpital MSW w Łodzi.

- Oferta złożona przez Szpital im. N. Barlickiego w jak i postawa przedstawicieli szpitala podczas negocjacji nie dawała żadnych szans na wybór tej placówki jako opiekującej się pacjentami w zakresie chirurgii naczyniowej. Szpital (z liczbą 62,9 pkt.) zajął ostatnie miejsce w rankingu, w którym oceniamy jakość, dostępność, kompleksowość, ciągłość opieki i cenę. Przegrał z placówką w Pabianicach i doskonale przygotowanymi łódzkimi szpitalami MSW (1. Miejsce i 77 pkt) i Pirogowa. Nie jest prawdą, że szpital przegrał wyłącznie z powodu zbyt wysokiej ceny , którą zaproponował. Szpital przegrał przede wszystkim przez brak dodatkowych lekarzy specjalistów chirurgów naczyniowych (NFZ dodatkowo t o punktuje, bo wpływa to na jakość opieki nad pacjentami). Oczywiście także cenę, której szpital nie chciał negocjować – mówi Anna Leder, rzecznik Łódzkiego NFZ. – dodaje.

NFZ poinformował także, że dyrektor szpitala, który od lat startuje w konkursach, doskonale wie, że NFZ nie może w sposób uprzywilejowany traktować placówek medycznych ze względu na działalność naukową, którą prowadzą. NFZ finansuje wyłącznie opiekę medyczną nad pacjentami, nie finansuje natomiast ani nie organizuje szkoleń specjalizacyjnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.