Umożliwiamy dialog medyczny

Udostępnij:
O tematyce Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy-Zdroju oraz o wyzwaniach jakie stoją przed tym sektorem mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Co Państwo w tym roku przygotowują jeśli chodzi o zagadnienia ochrony zdrowia?

Przygotowujemy całą ścieżkę poświęconą zdrowiu. Obrady potrwają 3 dni. Planujemy 11 sesji tematycznych związanych ze zdrowiem począwszy od chorób cywilizacyjnych, na ile zwiększenie wymogów do realizacji świadczeń medycznych wpływa na dobro pacjenta, dyskusje poświęcone dostępności do świadczeń medycznych, onkologii, kondycji branży farmaceutycznej, polityce lekowej państwa.

Czy dużo macie państwo zgłoszeń?

Zaprosiliśmy ponad 200 gości związanych z tym sektorem. Potwierdzonych uczestników mamy około 170. Są to zarówno osoby ze szpitali publicznych, prywatnych, instytucji zajmujących się zdrowiem, lekarzy. Swoją obecność potwierdził także minister zdrowia.

Co jest przesłaniem Forum?

Od 20 lat powtarzam to samo, że naszym dążeniem jest stworzenie warunków do rozmowy. Nie programujemy tego, co goście mówią podczas Forum, czy w jaki sposób mają się zachowywać. Naszą rolą jest to, aby goście mogli ze sobą rozmawiać, aby ta rozmowa umożliwiała tym ludziom dokonywanie dla nich optymalnych decyzji i wyborów. Program Forum tworzymy z naszymi partnerami i chcemy, aby te debaty, które będą się toczyć doprowadzały do poprawy sektora ochrony zdrowia. Zastanawiamy się nad tym jak sprzyjać sektorowi prywatnemu, w jaki sposób wydawać pieniądze publiczne, samorządowe, jak zagwarantować obywatelowi poczucie bezpieczeństwa. Wydaje się, że jesteśmy w ciągłym ruchu. Staramy się poprawiać system poprzez zwiększenie jego efektywności, zmniejszania kosztów, a skala wyzwań jest coraz większa.

Kto będzie obecny na Forum?
Politycy, inwestorzy, przedstawiciele samorządów, banków, wielkich korporacji. Dajemy możliwość zetknięcia się osób z różnych światów. I to jest sytuacja korzystna, bo to o czym się już mówi od lat w wielkich korporacjach – czyli jak zwiększać efektywność, jak zarządzać - może przynieść efektywniejsze zarządzanie w szpitalach, które jest obecnie nieco archaiczne w sektorze publicznym. Krynica daje szansę wymiany doświadczeń. Rozmowy mogą dotyczyć na przykład grup zakupowych, konsolidacji , wszystkiego, co przyniesie efektywniejsze zarządzanie, oszczędności możliwe do wykorzystania na przykład w celu zakupu leków.

Jak zmieniać polski system ochrony zdrowia?

Na pewno przez wiele lat fundamentem tego systemu będzie sektor publiczny. Ale to nie znaczy, że nie ma miejsca dla sektora prywatnego, który w ostatnich latach bardzo się rozwija. Wydaje się, że to, że sektor prywatny jest obecny w sektorze ochrony zdrowia jest korzystne.

Co mogą robić szpitale publiczne?

Tworzyć grupy zakupowe. Podam przykład z Małopolski, gdzie wspólnych zakupów prądu dokonują cztery szpitale i to przynosi oszczędności na poziomie miliona złotych rocznie. Gdyby do grupy weszło 20 jednostek oszczędności byłyby wielokrotnie większe. Krynica daje możliwość zderzenia czystego biznesu z ludźmi, którzy zarządzają placówkami, w których człowiek jest najważniejszy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.