Specjalizacje, Kategorie, Działy

ACG: Ocena sukcesu przeszczepienia stolca po 4 tygodniach

Udostępnij:
U pacjentów, którzy zostali poddani zabiegowi przeszczepienia stolca z powodu nawrotu infekcji Clostridium difficile, odpowiedź kliniczna w ciągu 4 tygodni może być adekwatna do oceny metody leczenia, wynika z nowego wieloośrodkowego badania przedstawionego na zjeździe American College of Gastroenterology ACG.
Badacze z Bostonu przekonują, że jeśli pacjent w ciągu 4 tygodni nie ma objawów, to można czuć się dość pewnie, że metoda przyniosła efekt, a czekanie całych 8 tygodni nie jest konieczne.

Mocne dowody wskazują na to, że przeszczepienie mikrobiomu stolca jest efektywną metodą w leczeniu nawrotu Clostridium difficile z wynikami ponad 80 procent.

Obecna ocena efektów po 8 tygodniach została ustanowiona na podstawie odpowiedzi na antybiotyki w tej populacji chorych, ponieważ standardowo antybiotyki na to schorzenie są bakteriostatyczne, co oznacza, że wyniki testu na Clostridium difficile mogą okazać się pozytywne do 30 dni po terapii. Jednakże, jak przekonują badacze, przeszczepienie stolca charakteryzuje się unikalnym mechanizmem działania, który wprowadza bakteryjne środowisko, bezpośrednio hamujące Clostridium difficile i ustanawiające opór na jej kolonizację.

Jak pokazuje badanie, przeszczep stolca za pomocą kolonoskopii prowadził do wyleczenia w ciągu 8 tygodni 81 procent ze 183 uczestników badania, którzy doświadczyli przynajmniej trzech infekcji C difficile. Wyleczenie zostało zdefiniowane jako wynik negatywny reakcji polimerazy PCR lub ustąpienie objawów. Analiza wielu zmiennych wykazała, że brak objawów w ciągu 4 tygodni stanowi najważniejszy czynnik predykcyjny wyleczenia (wskaźnik szans 32,8) ze swoistością 87 procent i czułością 91 procent. Zdaniem badaczy dodanie PCR do oceny objawów zwiększa rzetelność w niewielkim stopniu, stąd dodatkowy czas i wydatki nie znajdują uzasadnienia.

Należy jednak pamiętać, że sytuacja wygląda inaczej u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit i przy nawrotach infekcji C difficile, która w tych przypadkach może prowadzić do wyższej śmiertelności, stąd, jak uczulają badacze, tych chorych nie wolno przeoczyć.

W podgrupie 44 chorych z chorobami zapalnymi jelit, czułość oceny objawów w ciągu 4 tygodni wyniosła 84,9 procent a swoistość – 81,8 procent. Jednakże PCR był bardziej rzetelny w ciągu 4 tygodni z czułością 100 procent i swoistością 80 procent. Jeśli więc PCR po 4 tygodniach okazuje się negatywny, można być pewnym, że metoda przyniosła efekt.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.