GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki ryzyka złego rokowania wśród pacjentów z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Udostępnij:
Neil Sengupta i wsp. zaprojektowali badanie, którego celem było określenie czynników ryzyka oraz podtypów krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które wiążą się z niekorzystnym rokowaniem tj. koniecznością rehospitalizacji w czasie 30 dni od wypisu, nawrotem krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub zgonem. Wyniki badania opublikowano na łamach Mayo Clinic Proceedings.
Badaniem objęto ogółem 277 pacjentów hospitalizowanych z powodu krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Spośród 271 pacjentów, którzy przeżyli do wypisu 21% (n=57) wymagało ponownej hospitalizacji w czasie 30 dni od wypisu (w tym 21 z powodu ponownego krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Czynnikami ryzyka rehospitalizacji w czasie 30 dni od wypisu okazały się: utrzymujące się w szpitalu krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (HR: 2.26; 95% CI, 1.08-4.28), stosowanie leków przeciwkrzepliwych (HR: 1.82; 95% CI, 1.05-3.10) oraz aktywny, złośliwy proces nowotworowy (HR: 2.33; 95% CI, 1.11-4.42). Ponadto pacjenci wypisywani ze szpitala z zaleceniem stosowania leków przeciwkrzepliwych posiadali istotnie wyższe ryzyko nawrotu krwawienia (HR: 2.93; 95% CI, 1.15-6.95). Pacjenci z krwawieniem utrzymującym się w warunkach szpitalnych (OR, 6.57; 95% CI, 1.28-28.7) oraz z towarzyszącą chorobą nowotworową (OR, 11.5; 95% CI, 2.56-52.0) posiadali znamiennie wyższe ryzyko zgonu w czasie 30 dni.

Reasumując, utrzymujące się w czasie hospitalizacji krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, stosowanie leków przeciwkrzepliwych oraz aktywny proces nowotworowy stanowią czynniki ryzyka rehospitalizacji w czasie 30 dni od wypisu, wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Utrzymujące się w czasie hospitalizacji krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz współistniejąca choroba nowotworowa stanowią u tych pacjentów czynniki ryzyka zgonu w czasie 30 dni.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.