Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gruczolakorak jelita grubego: całkowite wycięcie krezki okrężnicy związane z dłuższym przeżyciem

Udostępnij:
Bertelsen i wsp. porównali skuteczność konwencjonalnej resekcji jelita grubego i całkowitego wycięcia krezki okrężnicy w leczeniu raka okrężnicy. Badanie miało charakter obserwacyjny. Dane dotyczyły 1395 pacjentów z gruczolakorakiem jelita grubego, z których 364 poddano całkowitemu wycięciu krezki okrężnicy. Reszta pacjentów przebyła standardowy zabieg resekcji okrężnicy.
U wszystkich chorych nowotwór był oceniony w skali UICC (Union for International Cancer Control) na I-III. Kryteria wyłączenia obejmowały występowanie nowotworu w odległości mniejszej niż 15 cm od odbytu. Dane na temat przeżycia uzyskano z centralnych rejestrów państwowych. Całkowite wycięcie krezki okrężnicy było związane z większym odsetkiem czteroletnich przeżyć (86% vs. 76%, p = 0,001) i czteroletniego przeżycia wolnego od choroby (86 vs. 73%). Różnica w odsetku czteroletnich przeżyć na korzyść chorych, u których wycięto krezkę okrężnicy, wynosiła 10% w przypadku oceny nowotworu na I w skali UICC (100 vs. 90%), 14% w przypadku oceny na II (92% vs. 78%) i 16% gdy ocena w skali UICC wynosiła III (74% vs. 68%). Bertelsen i wsp. stwierdzili, że u chorych z gruczolakiem okrężnicy spełniającym postawione warunki całkowite wycięcie krezki było związane z dłuższym przeżyciem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.