GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Hipnoterapia w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego

Udostępnij:
Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome – IBS) jest trudne i opiera się zarówno na farmakoterapii, jak i m.in. na interwencji dietetycznej czy pomocy psychologicznej. W jednym z ostatnich wydań czasopisma Alimentary Pharmacology and Therapeutics opublikowano ciekawą pracę oryginalną, w której porównano skuteczności diety o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (ang. fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols – FODMAP)z hipnoterapią, ukierunkowaną na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Badanie miało charakter randomizowany. Pacjenci przydzielani byli do grup leczonych dietą low FODMAP, hipnoterapią lub obiema metodami. Głównym punktem końcowym była poprawa symptomatologiczna oceniana w 6 tygodniu badania. Punktami drugorzędowymi były – poprawa w zakresie indeksów psychologicznych (ocena nasilenia objawów lękowych, depresji) oraz trwałość odpowiedzi na leczenie.
W badaniu uczestniczyło 74 chorych. Wykazano zarówno wśród leczonych hipnoterapią (n=25), dietą (n=24), jak i obiema metodami (n=25) poprawę symptomatologiczną. Żadna z form interwencji terapeutycznej nie miała przewagi nad inną. Poprawa była trwała w czasie i stwierdzano ją w 6 miesiącu obserwacji odpowiednio u 74%, 82% i 54% badanych. Wykazano natomiast, że hipnoterapia prowadziła do istotnie silniej wyrażonej poprawy w zakresie indeksów oceniających aspekty psychologiczne.
Autorzy konkludują, że hipnoterapia może stanowić wartościową alternatywę w leczeniu IBS, jako że wykazuje podobną efektywność terapeutyczną, a w niektórych aspektach przewyższa leczenie dietą low FODMAP.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.