Specjalizacje, Kategorie, Działy

Insuflacja dwutlenkiem węgla w kolonoskopii

Udostępnij:
W ostatnim wydaniu Colorectal Disease ukazała się meta-analiza podsumowująca wiedzę na temat przydatności insuflacji przewodu pokarmowego dwutlenkiem węgla w czasie kolonoskopii.
W analizie uwzględniono randomizowane kontrolowane badania, w których porównywano efektywność i akceptowalność kolonoskopii wykonywanej metodą klasyczną z insuflacją powietrza z kolonoskopią, podczas której stosuje się insuflację jelita dwutlenkiem węgla.
Zidentyfikowano 21 badań, spełniających zdefiniowane kryteria, które obejmowały populację 3607 chorych. Wykazano, że insuflacja dwutlenkiem węgla wiązała się z istotnie mniej nasilonym bólem w trakcie badania, a także po kolonoskopii – 6 godzin, jak i 24 godzin po wykonaniu badania endoskopowego jelita grubego. Wykazano także, że insuflacja dwutlenkiem węgla wiązała się z krótszym czasem niezbędnym do osiągnięcia kątnicy, aczkolwiek nie było istotnych różnic w odsetku wykonania pełnych badań kolonoskopowych.
Jak więc podkreślają autorzy meta-analizy, dotychczas zgromadzone dane sugerują, że insuflacja dwutlenkiem węgla ma szereg przewag nad insuflacją powietrzem, podczas badania kolonoskopowego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.