Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak oczyścić jelito grube po uprzednim niewłaściwym przygotowaniu do kolonoskopii?

Udostępnij:
Istotnym problemem z praktycznego punktu widzenia jest sposób przygotowania chorych do kolonoskopii, u których w pierwszej endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego nie uzyskano właściwego oczyszczenia jelita. W czasopiśmie Digestive Diseases and Sciences opublikowano pracę autorów koreańskich, która dotyczy omawianego zagadnienia.
Celem pracy była ocena przydatności różnych schematów oczyszczenia jelita po uprzednim nieefektywnym przygotowaniu okrężnicy do kolonoskopii. Autorzy podjęli także próbę identyfikacji czynników ryzyka złego przygotowania do kolonoskopii.
W badaniu uczestniczyło 85 chorych, niewłaściwie przygotowanych do endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pomimo zastosowania 4 litrów polietylenoglikolu (PEG). Badanie miało charakter prospektywny. Powtórną kolonoskopię wykonywano tego samego dnia po dodatkowym przygotowaniu kolejnymi 2 litrami PEG (grupa A) lub tydzień później po powtórnym przygotowaniu 4 litrami PEG z dodatkiem 20 mg bisakodylu (grupa B).
Średni wiek chorych w grupie badanej wynosił 59 lat, 45 chorych (52,9%) stanowili mężczyźni. W 17 (20%) przypadkach stwierdzono złe oczyszczenie jelita w trakcie drugiej kolonoskopii. Nie wykazano istotnych różnić w stopniu oczyszczenia jelita grubego pomiędzy obiema badanym grupami. Co ciekawe, spożycie pełnej objętości we właściwym schemacie czasowym 4 litrów roztworu PEG w ramach przygotowania do pierwszej kolonoskopii, stanowiło czynnik ryzyka złego przygotowania jelita grubego także do drugiego badania endoskopowego. Jak podkreślają autorzy, zwłaszcza w tej grupie chorych konieczne jest zadbanie o to, by pacjenci w sposób ścisły dostosowywali się do zaleceń, dotyczących zasad oczyszczenia jelita także podczas powtórnego przygotowywania do badania.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.