Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Udostępnij:
Elsheikh i wsp. podsumowali w artykule przeglądowym aktualną wiedzę na temat niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD, non-alcoholic fatty liver disease) i będącego jego szczególną formą niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH, non-alcoholic steatohepatitis). Elsheikh i wsp. podjęli ten temat ze względu na fakt, że w krajach wysoko rozwiniętych NAFLD i NASH są najczęstszymi przewlekłymi chorobami wątroby. Częstość występowania NAFLD w Europie ocenia się na 12-18% populacji ogólnej.
Autorzy podsumowali wiadomości dotyczące podstaw molekularnych i patofizjologii NAFLD i NASH oraz ich rozpoznawania. W części dotyczącej leczenia Elsheikh i wsp. podkreślili, że:
- Jedną z głównych zmian stylu życia, które mogą przynosić korzyść w NAFLD, jest zmniejszenie masy ciała o 10% w okresie pół roku.
- Wśród leków zwiększających insulinowrażliwość w NAFLD zastosowanie znajdują leki z grupy tiazolidinedionów. Uważa się, że działanie metforminy w NAFLD jest plejotropowe.
- Istnieją lepsze dowody na skuteczność statyn niż fibratów w leczeniu NAFLD.
- Spośród leków zmniejszających stres oksydacyjny najlepszą skuteczność ma witamina E. Nie jest jednak znana jej przydatność u chorych z cukrzycą, a jej stosowanie w określonych grupach pacjentów może być przeciwwskazane.
- Kwas ursodezoksycholowy okazał się być nieskuteczny w leczeniu NAFLD.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.