GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

NAFLD a ryzyko rozwoju raka wątrobowo komórkowego

Udostępnij:
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease – NAFLD) należy do najczęściej rozpoznawanych chorób wątroby na świecie. W ostatnich dekadach opisuje się także coraz częstsze występowanie raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma), którego podłożem jest NAFLD. Na łamach Hepatology Younossi i wsp. zaprezentowali dane amerykańskie na temat zachorowalności na HCC u chorych z NAFLD oraz śmiertelności z tego powodu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Autorzy dokonali przeglądu baz danych gromadzonych w latach 2004 – 2009 w USA, w których identyfikowali osoby z rozpoznaniem HCC, a także współistniejącym rozpoznaniem NAFLD, wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu B oraz typu C, alkoholowej choroby wątroby lub innej choroby wątroby.

Zidentyfikowano 4929 przypadków HCC, grupą odniesienia była odpowiednio dobrana populacji osób bez HCC (n=14937). Spośród chorych, chorujących na HCC, 54,9% stanowili pacjenci z WZW typu C, 16,4% - z alkoholową chorobą wątroby, 14,1% - z NAFLD oraz 9,5% - z WZW typu B. W okresie 6-letniej obserwacji (2004 – 2009) odnotowano roczny 9-procentowy wzrost ilości przypadków HCC związanego z NAFLD. Chorzy z HCC i NAFLD byli starsi, charakteryzowali się istotnie krótszym czasem przeżycia, istotnie częściej współistniały w tej grupie także choroby układu sercowo-naczyniowego. W populacji tej istotnie częściej przyczyną śmierci był HCC. Spośród pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepu wątroby, chorzy z NAFLD stanowili tylko 5% tej grupy. W analizie multiwariancji wykazano także, że rozpoznanie NAFLD istotnie zwiększało śmiertelność u tych chorych w rocznej obserwacji.

Autorzy konkludują, że NAFLD staje się jedną z głównych przyczyn HCC w USA. Rozpoznanie NAFLD pogarsza rokowanie w HCC, związane jest także z mniejszą szansą na leczenie poprzez przeszczep wątroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.