Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pomóż dojrzeć przewodowi pokarmowemu dziecka

Udostępnij:
Przewód pokarmowy dziecka dojrzewa do 2 a nawet 4 roku życia. W tym okresie często występują zaburzenia pokarmowe takie jak zaburzenia połykania, kolka, zaparcia, alergie pokarmowe, czy nawet wymioty i anoreksja niemowlęca.
Zaburzenia karmienia mogą występować u 40 procent zdrowych niemowląt i 70 procent wcześniaków, a także u 90 procent dzieci z problemami neurologicznymi. Konieczne jest wykonanie badań pozwalających na klasyfikację zaburzenia oraz wprowadzenie leczenia, które jest możliwe.
- Dyskomfort karmienia związany jest z jelitowym układem nerwowym, określanym jako mózg jelitowy – mówi prof. Halina Woś kierownik Kliniki Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podczas sympozjum „Żywienie od poczęcia – od teorii do praktyki” zorganizowane przez firmę Nutricia. _ jest on odpowiedzialny m.in. za koordynację motoryki przewodu pokarmowego, odczuwanie bodźców bólowych, wpływa na stres u niemowląt związany na przykład z częstymi zmianami mieszanek pokarmowych. Jelitowy system nerwowy może też nie nadążać z wydłużaniem się jelit, co może prowadzić do zaburzeń. Ważna jest rola sumplementacji m.in. probiotykami.
Kolka jelitowa występuje u 40 procent niemowląt do 3 miesiąca życia. Powoduje zaburzenia emocjonalne u rodziców, co może skutkować wcześniejszym odstawieniem dziecka od piersi. Tymczasem udokumentowane działanie mają zioła, przy czym należy zwracać uwagę na ilość podawanych płynów, aby dziecko nie zaczęło odmawiać przyjmowania pokarmów mlecznych. W alergiach pokarmowych pomaga dieta hypoalergiczna matek oraz mleko HA. Anoreksja niemowlęca występuje wtedy, gdy wykluczone są inne przyczyny zaburzeń pokarmowych, a dziecko odmawia przyjmowania pokarmu przez około miesiąc. Przyczyna może być upatrywana w zaburzeniu interakcji między matką i dzieckiem. Ulewania zdarzają się u około 5 procent niemowląt i tutaj kluczowa jest odpowiednia pozycja ciała w czasie karmienia. Matka powinna karmić dziecko na ręku. Przyczyną płynnych stolców może być podawana zbyt duża ilość soków. Dawka pół litra na dobę jest wystarczająca.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.