Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak interwałowy jelita grubego – charakterystyka zagadnienia

Udostępnij:
W jednym z ostatnich wydań czasopisma Gastroenterology ukazała się praca autorów amerykańskich, w której podjęto próbę charakterystyki grupy chorych, u których doszło do rozwoju gruczolakoraka jelita grubego w okresie od 6-60 miesięcy od wykonania przesiewowej kolonoskopii.
Kolonoskopowe badania przesiewowe stanowią skuteczne narzędzie w walce z rakiem jelita grubego, będącym jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych człowieka. W większości przypadków rak jelita grubego powstaje bowiem na bazie polipa gruczołowego. Taka sekwencja zdarzeń daje szansę na wykrycie zmiany przedrakowej i jej usunięcie. Niekiedy zdarza się jednak, że pomimo prowadzenia badań przesiewowych, dochodzi w okresie między kolejnymi badaniami do rozwoju raka jelita grubego. Wynikać to może z przeoczenia zmiany przedrakowej w badaniu endoskopowym lub dochodzi do powstania nowotworu w krótkim czasie – krótszym niż okres między kolejnymi kolonoskopiami. W jednym z ostatnich wydań Gastroenterology ukazała się praca autorów amerykańskich, w której podjęto próbę charakterystyki grupy chorych, u których doszło do rozwoju gruczolakoraka jelita grubego w okresie od 6-60 miesięcy od przesiewowej kolonoskopii.
Badanie obejmowało populację mieszkańców Utah, którzy poddani zostali przesiewowej kolonoskopii w okresie 1995 – 2009. Spośród 126851 osób poddanych badaniu, u 2659 rozpoznano raka jelita grubego. U 159 spośród wskazanych 2659 (6%) chorych nowotwór rozwinął się w okresie 6 do 60 miesięcy od wykonania poprzedniego badania endoskopowego. Nie wykazano, aby płeć czy wiek miały wpływ na pojawienie się raka interwałowego. Okazało się natomiast, że rak interwałowy diagnozowany był częściej u tych pacjentów, u których uprzednio rozpoznawano gruczolaki jelita grubego. Wykazano również, że rak interwałowy dotyczył częściej proksymalnej części okrężnicy, charakteryzował się mniejszym stopniem zaawansowania i mniejszą śmiertelnością w momencie rozpoznania oraz dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka jelita grubego. Obserwacje te sugerują, że w patogenezie raka interwałowego istotne znaczenie mają jego cechy biologiczne. Innym ważnym problemem jest kwestia suboptymalnego endoskopowego leczenia polipów jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.