Specjalizacje, Kategorie, Działy

Z hepatocytów komórki trzustki?

Udostępnij:
Naukowcy z Centrum Medycyny Molekularnej Maxa Delbrücka zmieniając aktywność jednego genu przeprogramowali komórki wątroby - hepatocyty na komórki trzustki. Czy to pomoże w terapii cukrzycy?
Jak podaje Kopalnia Wiedzy, zmieniając aktywność jednego genu, naukowcy przeprogramowali komórki wątroby, tak by stały się komórkami prekursorowymi (progenitorowymi), dającymi początek komórkom trzustki. Wyniki sugerują, że w przyszłości będzie można leczyć cukrzycę za pomocą terapii komórkowej.

Kluczową rolę w tym procesie odgrywa gen TGIF2. Jest on aktywny w tkance trzustki, ale nie wątroby. Dr Nuria Cerda Esteban sprawdzała, jak komórki wątroby myszy zachowują się w obecności dodatkowej kopii TGIF2.
Okazało się, że komórki najpierw traciły właściwości wątrobowe, a później pojawiały się u nich cechy trzustkowe. Następnie badacze przeszczepiali je myszom z cukrzycą. Krótko potem glikemia (poziom cukru we krwi) gryzoni się poprawiała, co oznacza, że wszczepione komórki podjęły funkcje utraconych komórek wysp trzustkowych.

Obecnie laboratorium Spagnoli prowadzi badania na ludzkich hepatocytach. - Istnieją różnice między myszami i ludźmi, z którymi musimy sobie poradzić. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, by uzyskać dowód na użyteczność [...] terapii - deklarują naukowcy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.