Jest mapa w zakresie leczenia szpitalnego. Wniosek: łóżek szpitalnych jest za dużo

Udostępnij:
Po onkologii i kardiologii przyszedł czas na leczenie szpitalne. Ministerstwo opublikowało trzecią mapę potrzeb zdrowotnych. Zawiera ona najnowsze analizy dotyczące liczby szpitali, ich struktury i wykorzystania łóżek. Według danych resortu w Polsce jest 1234 szpitali posiadających kontrakt z NFZ i 159 tysięcy łóżek. Średniej wielkości szpital posiada ich około 129.
Szczegółowa analiza przygotowana przez resort zawiera wnioski i rekomendacje dotyczące poszczególnych specjalizacji. W dokumencie jest sugestia zmniejszenia liczby oddziałów lub ich połączenia oraz prowadzenia terapii w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych. Dotyczy to między innymi oddziałów alergologii, diabetologii, endokrynologii i gastroenterologii. Mapa zdrowotna sugeruje również konieczność połączenia niektórych oddziałów. Na przykład diabetologii z oddziałami wewnętrznymi czy gastroenterologii z oddziałami chorób wewnętrznych lub chirurgii ogólnej.

- W Polsce świadczenia do NFZ sprawozdawało 14 oddziałów alergologicznych, z czego niemal połowa pochodziła z 2 województw (dolnośląskie i mazowieckie). Równocześnie należy podkreślić, że świadczenia z zakresu alergologicznego były również sprawozdawane w ramach oddziałów chorób wewnętrznych, dermatologii, gruźlicy lub chorób płuc, chorób zakaźnych oraz toksykologii. Jedynie jeden z analizowanych oddziałów ma charakter ponadregionalny (30 procent pacjentów spoza województwa), zaś 5 z nich ma znaczenie wojewódzkie (powyżej 60 procent pacjentów spoza swojego powiatu). Pozostałe zabezpieczają pacjentów z własnego powiatu. Ze względu na fakt, że niemal we wszystkich oddziałach sprawozdawane są jedynie świadczenia, które można realizować na oddziałach chorób wewnętrznych, należy rozważyć istnienie tych oddziałów w szpitalach powiązanych z uczelniami medycznymi. Ponadto należy dążyć do zwiększenia dostępności do diagnozy i terapii pacjentów w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych - czytamy we wnioskach do analizy oddziałów alergologicznych.

W dokumencie są także dane o wykorzystaniu stołów operacyjnych. Z analizy wynika, że w Polsce średnio na jeden stół wykonywane są 654 operacje. Wykorzystanie stołów jest jednak zróżnicowane pomiędzy województwami. Najniższą wartość notuje województwo świętokrzyskie – 446 operacji na stół. Na drugim biegunie plasuje się województwo opolskie, gdzie wykonywanych jest 850 operacji na jeden stół.

Według danych ministerstwa liczba stołów operacyjnych na 100 tysiąc mieszkańców to 9,57. Najmniejsza wartość jest w województwie opolskim. To 7,09. Z kolei największa w województwie śląskim - 11,01.

Mapy zawierają także informacje o zakażeniach.

W całej Polsce średnia wartość współczynnika zakażeń wewnątrzszpitalnych wyniosła 0,93 procent. Najwyższa wartość wskaźnika odnotowana została w województwie świętokrzyskim (1,49 procent), a najniższa w województwie podlaskim (0,58 procent).

Z treścią dokumentu można zapoznać się na stronie ministerstwa w zakładce: "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.