NSA: orzeczenie ws. opłaty uzdrowiskowej

Udostępnij:
Rzecznik Praw Pacjenta z satysfakcją przyjął orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym NSA oddalił skargę kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie dotyczącego opłaty uzdrowiskowej.
Problem pobierania przez władze samorządowe opłaty uzdrowiskowej (tzw. opłaty klimatycznej) od pacjentów szpitali uzdrowiskowych już od 2013 r. był przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Pacjenta do ministra zdrowia. Stanowisko o braku podstawy prawnej do pobierania opłaty uzdrowiskowej od pacjentów przebywających w szpitalach uzdrowiskowych w 2013 r. Rzecznik przekazał także wszystkim wojewodom wraz z wnioskiem o przekazanie tej informacji organom samorządu terytorialnego i zobowiązania ich do jej stosowania.

Przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (art. 17 ust. 2) jednoznacznie wskazują, że opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalu. Na gruncie tej ustawy władze samorządowe często różnicowały jednak szpitale w pojęciu ogólnym, od szpitali o charakterze specjalistycznym, jakimi są szpitale uzdrowiskowe.

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalające skargę kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie w sprawie opłaty uzdrowiskowej jednoznacznie potwierdza brak zasadności takiego rozróżnienia, a tym samym brak podstawy prawnej do pobierania opłaty uzdrowiskowej od pacjentów przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.