Po kardiologii nowa awantura o taryfy, tym razem w ortopedii

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia chce zweryfikować obecnie istniejące taryfy. Część wycen ma iść w górę, część w dół. Niedawno, po ogłoszeniu projektu taryf w kardiologii, protestowali przedstawiciele tej specjalności. Kolej na taryfy w ortopedii – obniżona ma zostać wycena za endoprotezy stawów biodrowych.
Lekarze ostrzegają: to prowadzi do kalectwa społeczeństwa, wszczepiania gorszych endoprotez i implantów niewiadomego pochodzenia.

- Agencja Oceny Technologii Medycznych właśnie zaproponowała nowe cenniki zabiegów ortopedycznych. Zgodnie z nimi NFZ miałby nieco gorzej płacić za endoprotezy cementowe i zabiegi wykonywane po raz pierwszy, drastycznie zmalałyby natomiast wyceny za zabiegi naprawcze przeprowadzane u pacjentów, którzy już raz przeszli zabieg – pisze „Gazeta Wyborcza”

W tym drugim przypadku szpital zamiast, tak jak do tej pory, dostać ponad 20 tysięcy za pacjenta, miałby otrzymywać nieco ponad 11 tysięcy. To drastyczny spadek, a jak twierdzą specjaliści, naprawcze zabiegi są znacznie bardziej skomplikowane, niż pierwotne.

- Władze stawiają nas wobec dramatycznych wyborów. Jeśli będę chciał pomóc pacjentowi zgodnie z sumieniem, to wpędzę mój oddział w dług. Z drugiej strony, jeśli nie wykonam operacji rewizyjnej, to obluzowana proteza dla pacjenta oznacza kalectwo. Trafi na wózek inwalidzki - zauważa jeden z ortopedów.

Jak podaje gazeta prof. Paweł Małdyk, krajowy konsultant ds. ortopedii, w sprawie wycen przygotowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych 6 czerwca spotyka się z ministrem zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.