Początek końca stawki kapitacyjnej w rozliczeniach POZ

Udostępnij:
Resort skierował do konsultacji założenia projektu ustawy o POZ. Co w nim? Dostanie on też budżet przeznaczony na badania diagnostyczne i skierowania na konsultacje specjalistyczne. I nie będzie mógł tych „znaczonych” pieniędzy wydać na inny cel. Co jednak się stanie gdy lekarz POZ budżet przekroczy?
Stawka kapitacyjna przestanie być jedynym czynnikiem wyceny pracy lekarza. Jak obok niej pojawią się dodatkowe elementy przesądzające o wycenie pracy lekarza. Założenia wymieniają trzy nowe instrumenty.

Pierwszy to dodatek przysługiwać będzie za opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle. Drugi to rozmaite dodatki za wyniki powierzonej POZ opieki nad przewlekle chorymi. Trzeci przyznawany ma być za osiągnięcia na polu profilaktyki i promocji zdrowia.

Według założeń projektu lekarz otrzyma też specjalny budżet na badania diagnostyczne i osobny na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. „W obu przypadkach będą to środki wypłacane za zrealizowane badania i wizyty u lekarzy specjalistów, które nie będą mogły być przeznaczane na inne cele” – czytamy w założeniach.

Zapis chronić ma przed sytuacją taką jak obecnie, w której lekarze POZ zniechęcani do kierowania na badania lekarskie na NFZ. - Będzie budżet – trzeba będzie go wykorzystać na określone cele – oszczędności zwrócić do kasy – sprawa jasna.

Eksperci przestrzegają jednak, że brak obecnie zapisów precyzujących co się dokładnie stanie, gdy lekarz POZ budżet przekroczy. Czy będzie musiał oświadczyć pacjentowi, że w związku z przekroczeniem budżetu całą koszt diagnostyki i konsultacji specjalistycznych pacjent pokrywać będzie musiał z własnej kieszeni? Czy znajdą się inne sposoby załatwienia podobnych spraw?

Konsultacje potrwać mają 30 dni.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.