Rząd przygotował projekt przepisów mocniej chroniących prawa pacjenta

Udostępnij:
Nowela ma wzmocnić uprawnienia Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ochrony indywidualnych praw pacjentów. W przypadku stwierdzenia ponownego naruszenia tego samego prawa, rzecznik na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych mógłby nałożyć karę finansową.
-Dodany ma zostać przepis umożliwiający pacjentom złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia Rzecznika Praw Pacjenta – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”

Z rzecznikiem mają obligatoryjnie współdziałać i pomagać mu podmioty, do których się zwróci, w szczególności, jeśli chodzi o zapewnienie dostępu do akt i dokumentów badanej sprawy oraz udzielanie informacji i wyjaśnień.

Nowelizacja ma uprościć procedury składania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza. M.in. zniesiony ma zostać wymóg wskazania w sprzeciwie przepisu, z którego wynikają prawa lub obowiązki pacjenta, na które opinia albo orzeczenie ma wpływ. Przepis utrudniał wnoszenie sprzeciwu bez pomocy prawnika.

Jak pisze gazeta Proponuje się również m.in. doprecyzowanie, że sprzeciw przysługuje także w przypadku odmowy wydania opinii lub orzeczenia, a także odmowy skierowania na badania diagnostyczne, jeśli są one niezbędne do wydania takiej opinii lub orzeczenia.

Do 10 dni skrócony ma być termin na ustosunkowanie się przez Komisję Lekarską do sprzeciwu pacjenta wobec opinii albo orzeczenia lekarza. Obecnie obowiązujący termin (30 dni) może być w niektórych przepadkach zbyt długi, przez co pacjent jest de facto pozbawiony możliwości skutecznego skorzystania z możliwości wyrażenia sprzeciwu, np. gdy chodzi o prawo do przerwania ciąży.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.