Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o samorządowe programy in vitro

Udostępnij:
Rzecznik upomina się w resorcie o podejmowane przez samorządy zdrowotne, w tym in vitro. Czy ministerstwo – o ile uzna je za niecelowe – będzie mogło je przerwać nawet wtedy, gdy ich celowość uznają inne podmioty?
- W ostatnim czasie pojawiły się przekazy medialne sugerujące, że przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. umożliwienie Ministrowi Zdrowia zakończenia realizacji programów zdrowotnych prowadzonych przez samorządy – pisze rzecznik.

Według jego obaw jednocześnie planowane jest wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej Ministrowi Zdrowia wydanie decyzji o zawieszeniu finansowania programu polityki zdrowotnej na okres maksymalnie 2 lat, w przypadku braku środków finansowych lub gdy program jest niecelowy. Regulacja ta nie ogranicza możliwości zawieszenia przez Ministra także programów realizowanych przez samorządy.

Chodzi o sformułowanie „niecelowy”. Może ono mieć one szczególne znaczenie w ocenie programów in vitro. To metoda uznana przez autorytety medyczne z potwierdzoną skuteczność. A ocena ich celowości to kwestia decyzji politycznej. Poprzedni rząd i liczne samorządy taką „celowość” widzą, obecne władze centralne – już nie. A sam spór tym samym nie jest merytorycznym i medycznym, a politycznym.

Nieprecyzyjne rozwiązanie prawne dotyczące programów zdrowotnych może, w opinii Rzecznika, budzić obawy z uwagi na nadmierną ingerencję w gwarantowaną konstytucyjnie samodzielność działań podejmowanych przez samorządy w ramach upoważnienia ustawowego.

- Chodzi w szczególności o możliwość zawieszenia w przyszłości, decyzją Ministra Zdrowia, programów polityki zdrowotnej prowadzonych przez niektóre gminy, a dotyczących finansowania procedury in vitro - precyzuje RPO.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.