Telekonsultacja kardiologiczna i geriatryczna finansowana przez NFZ

Udostępnij:
Możliwość przeprowadzenia telekonsultacji kardiologicznej oraz geriatrycznej wprowadza zarządzenie prezesa NFZ podpisane 30 września br. Chodzi o nowy zakresy świadczeń: telekonsylium kardiologiczne oraz telekonsylium geriatryczne.
Wprowadzenie nowych zakresów świadczeń, skierowanych do osób z terenów wiejskich, cierpiących na schorzenia kardiologiczne oraz osób korzystających z opieki lekarza geriatry, zapewni możliwość zdalnego konsultowania pacjentów w zakresie kardiologii i geriatrii bez konieczności osobistej wizyty pacjenta w często odległym ośrodku specjalistycznym. Zgodnie z treścią zarządzenia zespół lekarzy specjalistów zapewni konsultacje dla lekarzy rodzinnych praktykujących na wsi w sytuacjach, gdy potrzebne będzie medyczne wsparcie w postępowaniu z pacjentem.

– Pacjenci nie będą już musieli sami szukać specjalisty i płacić za dojazd do nierzadko odległego ośrodka – podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk prezes NFZ. – Do tej pory mieli oni mniejsze szanse niż mieszkańcy dużych miast, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Jak często przyznają sami lekarze rodzinni, nawet jeśli skierują swoich pacjentów do specjalisty, część z nich z tej możliwości nie korzysta, bo jak mówią – dojazd pochłania i pieniądze, i czas. Możliwość telekonsultacji z jednej strony ułatwi pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, z drugiej – umożliwi lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków.

Dodatkową korzyścią wynikającą z wprowadzonej zarządzeniem zmiany jest upowszechnienie nowatorskich metod konsultowania chorych i wykorzystywania współczesnych technik komunikacji, a także oszczędność czasu poświęcanego przez pacjentów na przemieszczanie się do odległych ośrodków specjalistycznych usytuowanych głównie w miastach.

Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 października 2015 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.