Ustawa o uzgodnieniu płci: komisje Senatu za przyjęciem, wnioski przeciw także będą głosowane

Udostępnij:
Komisja Zdrowia Senatu finalnie opowiedziała się za przyjęciem ustawy o uzgodnieniu płci, choć z poprawkami. Podobnie zdecydowała Komisja Praw Człowieka i Praworządności.
Jak podaje Radio Maryja senator PO Jan Rulewski zaproponował, by prawo do złożenia wniosku o uzgodnienie płci przysługiwało osobom nie tylko niepozostającym w związku małżeńskim (co przewiduje ustawa), ale też nieposiadającym małoletnich dzieci. W jego ocenie zagwarantuje to m.in. prawo dzieci do życia w rodzinie.

Ustawa przygotowana przez Annę Grodzką z Twojego Ruchu została już przyjęta przez Sejm.

Ustawa jest skierowana do osób, których płeć metrykalna (biologiczna) różni się od tożsamości płciowej, czyli psychicznego poczucia, jakiej jest się płci. Do wniosku o uzgodnienie płci wnioskodawcy będą musieli dołączyć dwa orzeczenia stwierdzające występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej, wydane niezależnie przez dwóch lekarzy (psychiatrów lub seksuologów albo przez jednego z tych lekarzy i psychologa z certyfikatem seksuologa klinicznego) oraz odpis aktu urodzenia. Dokumenty te będę musiały być wydane nie wcześniej niż rok przed zgłoszeniem wniosku. Wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba pełnoletnia, która nie pozostaje w związku małżeńskim i u której stwierdzono tożsamość płciową inną niż w akcie urodzenia.

Sprawy o uzgodnienie płci rozpatrywać będzie Sąd Okręgowy w Łodzi w trybie nieprocesowym. Nie będzie już konieczności pozywania własnych rodziców. Prawomocne postanowienie uwzględniające wniosek o uzgodnienie płci będzie podstawą sporządzenia nowego aktu urodzenia, zmiany numeru PESEL i wydania dowodu osobistego. Pozwoli też niezwłocznie sporządzić i wydać dokumenty: potwierdzające kwalifikacje, wykształcenie, staż pracy oraz stan zdrowia wnioskodawcy, uwzględniające nowe dane osobowe.

Jak informuje biuro prasowe Senatu głosowania możliwe są jeszcze w środę lub w piątek. Głosowania mają dotyczyć zarówno przyjęcia jak i odrzucenia ustawy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.