Wzrosną stawki dla rezydentów w chirurgii

Udostępnij:
Minister zdrowia prof. Marian Zembala zapowiedział, że chirurgia zostanie uznana za specjalność deficytową, a to ma przyczynić się do zwiększenia wynagrodzeń rezydentów. Obecnie w kraju pracuje około 4 tys. chirurgów, a to stanowczo za mało.
- Średnia wieku chirurgów wynosi 55 lat. Tak mała liczba chirurgów rzeczywiście stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego - alarmuje konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej prof. Grzegorz Wallner, cytowany przez PAP.

Problem zmniejszającej się liczby chirurgów w Polsce był jednym tematów dyskusji na odbywającej się w Lublinie konferencji "Polaków zdrowia portret własny 2015".

- Miałem okazje bywać w różnych szpitalach. To, co charakteryzuje oddziały chirurgii: trzech lekarzy, średnia wieku powyżej 50 lat. Młodzi ludzie uznają chirurgię, neurochirurgię, kardiochirurgię za mało atrakcyjną, wygrywają ortopedia, kardiologia, urologia - mówił prof. Zembala.

Jak podaje PAP, minister zdrowia zapowiedział wielokierunkowe działania w celu poprawy sytuacji. Jednym z nich ma być uznanie chirurgii za specjalność deficytową, co oznacza m.in. wyższe stawki wynagrodzeń dla rezydentów. - To oznacza, że zwiększymy liczbę miejsc rezydenckich. My je już w tym roku zwiększyliśmy, ale jest za mało chętnych - powiedział.

Uposażenie chirurgów w Polsce jest - zdaniem Wallnera - niższe 3-4 razy niż w innych krajach, np. w Czechach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.