ZPP: to lekarze rodzinni powinni wystawiać karty zgonu

Udostępnij:
Związek Powiatów Polskich zajął stanowisko w sprawie wypisywania karty zgonu. Zdaniem samorządowców powinien być to lekarz leczący w ostatniej chorobie, czyli w praktyce lekarz rodzinny. ZPP sprzeciwia się temu, aby przerzucić ten obowiązek na lekarza wskazanego przez starostę.
Związek Powiatów Polskich zwraca się z żądaniem niezwłocznego przeprowadzania zmian legislacyjnych, które jednoznacznie określą zasady wydawania kart zgonu oraz finansowania tego zadania, i które będą uwzględniać obowiązujący stan prawny w zakresie organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

- Wieloletnia bezczynność Ministra Zdrowia w tym zakresie, i to w sprawie tak istotnej dla bliskich osób zmarłych jest absolutnie niezrozumiała. Za wysoce naganny uważamy fakt, że dla systemu ochrony zdrowia, za które odpowiada resort zdrowia, pacjent jest zauważany do czasu, do którego jest za niego odprowadzana składka zdrowotna. Zwracamy uwagę, że rozwiązanie wskazanego problemu wymaga nowelizacji tylko jednej jednostki redakcyjnej w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz wprowadzenia nowego rozporządzania wykonawczego. Nie jest to proces legislacyjny, którego tak duży resort nie jest w stanie udźwignąć. Jako organizacja reprezentująca środowisko powiatów, co najmniej od 5 lat sygnalizowaliśmy istnienie problemu, sprawa była wielokrotnie poruszana chociażby w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Oczywistym jest, że system podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce musi być tak zorganizowany aby uwzględniał wystąpienie wcześniej czy później nieuchronnego zdarzenia jakim jest śmierć pacjenta - pisze ZPP.

Związek Powiatów Polskich stanowczo sprzeciwia się próbom interpretacji obowiązujących przepisów, którą przedstawia środowisko reprezentujące lekarzy POZ, poparte fragmentami wyjaśnień Ministra Zdrowia, a które zmierzają z wyjątku jakim zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy jest stwierdzanie zgonu przez lekarza wyznaczonego przez starostę, uczynienie reguły. Podkreślamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązanym do wystawienia karty zgonu jest lekarz leczący w ostatniej chorobie. Ustawa nie definiuje pojęcia lekarza leczącego w ostatniej chorobie. Upoważnienie do wydania rozporządzania wykonawczego zawarte w art. 11 ust. 3 nie przyznaje właściwemu ministrowi kompetencji do definiowania pojęcia ustawowego w akcie niższego rządu.

- Na marginesie zwracamy uwagę, że rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny nie było nowelizowane od ponad pół wieku, pomimo iż art. 11 ust 2, do którego ustawodawca odwołuje się w przepisie upoważniającym do wydania rozporządzenia został zmieniony 1 stycznia 1999 r. Rozporządzenie nie uwzględnia również zmiany stanu prawnego w zakresie organizacji służby zdrowia, co czyni ten akt niewykonalnym. Nie trudno również odnieść się do kontekstu historycznego. Rozporządzenie z 1961 r. było wydawane w zupełnie odmiennych warunkach niż istnieją obecnie. Istniejące pół wieku temu ograniczenia komunikacyjne dzisiaj już nie istnieją.- pisze ZPP i stwierdza stanowczo, że starostowie nie zamierzają ulec presji i atmosfery histerii jaką lekarze podstawowej opieki zdrowotnej próbują tworzyć wokół tej sprawy. Przypominamy, że wyjaśnienia czy pisma Ministra Zdrowia póki co nie stanowią źródeł prawa powszechnie obowiązujących. Energia i czas, jaką pracownicy ministerstwa tracą na prowadzenie od wielu lat korespondencji w sprawie zasad wystawiania kart zgonu z powiatami i ze środowiskiem lekarskim powinny być poświęcone na opracowanie stosownych zmian legislacyjnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.